Çifte vatandaşlık yine mi unutuluyor

Celal ÖZCAN / BERLİN
30.09.2013 - 10:35 | Son Güncelleme:

SPD, Merkel’le koalisyon görüşmelerine bu hafta başlıyor. Gabriel, Özoğuz ve Albig’e, “Merkel’le çifte vatandaşlık pazarlığı yapacak mısınız?” diye sorduk.

BERLİN’de hem SPD’nin, hem de Yeşiller’in küçük kurultayını izledim. SPD üst düzey 200 parti yöneticisiyle kapalı kapılar ardında dört saat “Başbakan Merkel’le koalisyon için görüşelim mi, görüşmeyelim mi?” sorusunu tartıştı. Kurultay öncesi birçok delege Merkel’le büyük koalisyona karşı çıkarken, toplantıda durum değişti.

SPD’nin kapalı kapılar ardında yapılan küçük kurultayından dışarıya sızan bilgilere göre, parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ateşli bir konuşma yaptı ve delegeleri Merkel’le koalisyon için ön görüşmeye ikna etti. Gabriel, parti içindeki konumunu güçlendirdi. Koalisyon ön görüşmesine sadece beş karşı oy çıktı.

KAÇAMAK CEVAP
Toplantıdan çıkan partinin ağır toplarıyla ayak üstü konuştum. Hepsine de şunu sordum: Toplantıda SPD’nin seçimlerde söz verdiği çifte vatandaşlık gündeme geldi mi? SPD, Başbakan Merkel’le pazarlık masasına oturduğunda, şunu diyebilecek mi: “Bizim seçmenlere sözümüz var. Hem de ikinci kez. Çifte vatandaşlık artık bizim için olmazsa olmazlarımızdan birisi.”

Genel Başkanı Yardımcısı Aydan Özoğuz, “Konuları konuşmadık” dedi. Oysa toplantıda SPD’nin seçim kampanyasındaki tüm konuları ele alındı. Koalisyon için şartlar konuşuldu. Schleswig Holstein Başbakanı Torsten Albig, çifte vatandaşlığın gündeme geldiğini, Özoğuz’un da konu üzerine konuştuğunu söyledi.

GABRİEL KONUŞMADI
Küçük kurultaydan sonra SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel kameralar önüne çıkarak, sonucu açıkladı. Gabriel, asgari ücret, eğitim gibi konuları SPD’nin önemli şartları arasında saydı ama çifte vatandaşlığı hiç anmadı.

Aynı soruları Gabriel’e sordum. El işaretiyle konuşmayacağını belirterek, cevap vermedi.

SEÇMENE SÖZ VERDİ
SPD çifte vatandaşlığı seçim programına ve 100 günlük hükümet programına almıştı. Seçmenlere, “Eğer seçimi kazanıp hükümeti kurarsam, ilk 100 gün içinde çifte vatandaşlığı gerçekleştireceğim” sözünü verdi. SPD seçimi kazanamadı, ama hükümet ortağı olursa, bu sözü yine geçerlidir. SPD, çifte vatandaşlıktan artık kaçamaz.

Şimdi top SPD’de. SPD seçmenlere ikinci kez söz verdiği çifte vatandaşlığı yine en ucuz pazarlık maddesi yaparsa, göçmenleri son kez aldatmış olur.

Etiketler:

EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı