Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çifte değil kötü standart vardı

Beşiktaş Kulübü Basın Sözcüsü Mete Düren, İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a 2-1 yenildikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu.

DHA
SON GÜNCELLEME

Karşılaşmanın hakemi Fırat Aydınus'un verdiği kararların takımın fizik ve kimyasını bozduğunu ifade eden Düren, "Kırmızı kartın verildiği hareketten önce çalınması gereken bir faul vardı. Dengesiz bir pozisyondu. Kasti bir hareket olarak görmüyorum. Yine de yapılmaması gereken bir hareketti doğru, ama kasti olmayan bir hareketti. Hele Aurelio gibi oyuncunun ilk pozisyonunda kırmızı kartla değerlendirilmesini son derece adaletsiz görüyoruz" dedi.

Mete Düren, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sene 'tekmelere karşı adil' davranalım diye defalarca seslendik. Bundan sonra da bunun takipçisi olacağız tabi ki. Demek ki bu hareketlerde kırmızı kart gösterilebiliyormuş. İlk defa bize yapılmış olması da ayrı bir kara mizahtır. Bu kadar tekme yedikten sonra, bu kadar futbolcumuzun kemiği kırıldıktan sonra ilk kırmızı kartın bize gösterilmesi kara mizahtır. Fiziğimizi bozan olay buydu."

Bu arada Düren, maçta kimyalarını bozan kararın ise teknik direktör Bernd Schuster'in tribüne yollanması olduğunu sözlerine ekledi.

Bunun bugüne kadar görülmemiş bir durum olduğunu anlatan Mete Düren, şunları söyledi: "Bir hocanın kenara çıkıp da bir pozisyon sonrasında yan hakeme itiraz etmesinin kırmızı kartla cezalandırılması, bugüne kadar görülmemiştir. Bunun da

takipçisi olacağız. Yan hakemin İspanyolca veya Almanca dil bilgisini bilemem, ne dendiğini, ne şekilde anlandığını bilemem. Ama bu zamana kadar Türkçe olarak herkesin, 70 milyonun gözü önünde söylenen ne ağza alınmayacak laflar vardır ki bunların hepsi yutulmuştur. Bakalım bundan sonra yan hakeme serzenişte bulunan antrenör benzer bir şekilde cezalandırılacak mı?"

Basın mensuplarının "Kararlarda art niyet mi arıyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Düren, "Art niyet demek istemiyorum ama yanlış kararlar var. Hakem sahada hukukun savunucuysa hukuk da mütekabiliyet esastır. Bize karşı ve başkalarına karşı aynı hakkaniyetle kararlar verilmesini istiyoruz. Gördüğümüz kadarıyla bu akşam böyle bir şey gerçekleşmedi. Bundan sonra bunların yakın takipçisi olacağız, bakalım nasıl seyredecek? Yani benzer o kadar çok hareket yapılıyor ki, eğer o hakem tarafından cezalandırılma şekli kırmızı kartsa aynı hakemin aynı aynı hareketi aynı şekilde cezalandırması lazım. Ama bize kırmızı, diğerine sarı kart gösteriyorsa bu hakkaniyet bozuluyor" yanıtını verdi.

Öte yandan Düren, "Çifte standart mı var?" sorusu üzerine de "Ben kötü bir standart uyguladıklarını düşünüyorum" dedi.

Bir soru üzerine, bu mağlubiyet sonrasında şampiyonluk şansının zorlaştığını dile getiren Düren, "Ama 3 kulvarımız var. Bu kulvarlarda Beşiktaş'ın onuru için son dakikaya kadar mücadele edeceğiz. Üstümüzdeki takımlarla oynayacağımız maçlar itibariyle, belki Beşiktaş şampiyon olamaz ama şampiyonluğu belirleyecek takımdır" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR BAŞKANI GÜMÜŞDAĞ: "BEN HAKEMİN GENELDE İYİ BİR MAÇ YÖNETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanı Göksel Gümüşdağ ise, "Puan aldığımız için çok mutluyuz. Bundan sonraki maçlarda da inşallah böyle puan alarak devam edeceğiz. Hedefimiz ilk 6. Buradan puan çıkarmak çok önemliydi. Oyuncuları tebrik ediyorum" dedi.

Basın mensuplarının, Mete Düren'in hakem ile ilgili yaptığı açıklamaları belirtmesi üzerine ise Gümüşdağ şunları söyledi:

"Ben bugüne kadar hakemler hakkında hiç yorum yapmadım. Baktığınızda 5 haftadır galip gelen bir takım. Ben devre arasında hakemin pozisyonunu bir kez daha izledim. Yani gerçekten direkt olarak tendonuna basıyor ve pozisyon bana göre kırmızı kart. Tabii ki o Beşiktaş camiasındaki arkadaşlarımızın kendi görüşleridir. Ben hakemin genelde iyi bir maç yönettiğini düşünüyorum."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler