TEKİRDAĞ HABERLERİ

Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği

AA / Muhterem Erkul
22.01.2015 - 17:57Son Güncelleme :

-Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Saygı: - "Tarımsal üretime verilen desteğin arttırılması önemli ancak yeterli değil"

YEREL HABERLER TEKİRDAĞ

AA / Muhterem Erkul

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, tarımsal üretime verilen desteğin önemli ancak yetersiz olduğunu söyledi.

Saygı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya Bölgesi'nin Türkiye'nin bitkisel yağ üretimindeki açığın kapatılmasında önemli bir rol üstlendiğini, dolayısıyla ayçiçek üretiminde çiftçinin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Kanola bitkisinin bölgedeki üretiminde çiftçinin sözleşmeli ekim yaptığını, kanola bitkisine verilen teşvikle bölgede son dönemlerdeki ekim alanlarının yaklaşık olarak 300 bin dekarı bulduğunu ifade eden Saygı, şöyle konuştu:

"Tarımsal üretime verilen desteğin arttırılması önemli ancak yeterli değil. Ayçiçeğine daha fazla destek verilmeli çünkü bu bölgenin kültüründe ayçiçeği üretimi var. Bölgede ayçiçeği üretimi 1,5 milyon ton civarında. Çiftçinin girdi maliyetlerine bakıldığında açıklanan destek primlerinin yeterli olmadığı görülüyor."

Saygı, ayrıca, arazi toplulaştırma ve aile çiftçiliği gibi projelerin hayata geçirilmesinin önemine değinerek, tüm bunların çiftçilerin girdi maliyetlerini önemli ölçüde düşüreceğini vurguladı.

Bölgede hayvancılığında geliştirilebilmesi için toplu hayvan bakım tesislerine ihtiyaç duyulduğunu aktaran Saygı, "Tekirdağ büyükşehir olduktan sonra Büyükşehir Yasası'na göre mahalle aralarındaki küçük çaplı ahırlarda hayvan bakımı da artık yapılmayacak" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 17 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı