Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiftçiye gübre dersi

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

  Antalya Ziraat Mühendisleri Odası uzmanları Serikli çiftçilere ‘Örtüaltı Yetiştiriciliğinde Gübreleme’ konulu bir konferans verdi.

  ANTALYA Ziraat Mühendisleri Odası uzmanları Serik'te çiftçilere gübrenin kullanımı ve yararlarını anlattı. Akkoca Düğün Salonu'ndaki ‘‘Örtüaltı Yetiştiriciliğinde Gübreleme’’ konulu konferansa Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Habil Çolakoğlu da katıldı.

  GÜBRENİN ÖNEMİ

  Çolakoğlu, konferansta yaptığı konuşmada tarımda gübrelemenin önemine değindi. Toprağın ihtiyacı olan gübrenin doğru seçilmesi gerektiğinin altını çizen Çolakoğlu, ‘‘Gübreyi iyi kullanan gelişmiş ülkelerde daha iyi verim alınıyor. Ancak aynı şeyi bizim ülkemiz için söyleyemem’’ dedi.

  TOPRAK ANALİZİ ŞART

  Bunun en önemli nedenlerinden birinin bilinçsiz gübreleme olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, üreticilerin hangi dönemlerde ne çeşit gübreye ihtiyaç duyulduğunu öğrenmesi gerektiğini belirtti. Çolakoğlu bunun için de üreticilerin toprak analizi yaptırmalarının şart olduğunu söyledi.

  BİLİNÇLİ GÜBRELEME

  Bitkinin topraktan alması gereken 15-20 çeşit element olduğunu söyleyen Çolakoğlu, bu elementlerden birinin bile eksikliği halinde istenen sonucun alınamayacağını belirtti. Çolakoğlu, ‘‘Analizin önemi burada ortaya çıkıyor. Toprağın neye ihtiyacının olduğu analizle belirlenir’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı