MUĞLA HABERLERİ

Çiftçinin Yeni Gözdesi ‘Yer Fıstığı’

IHA
03.10.2015 - 12:13Son Güncelleme : 03.10.2015 - 12:14

ÇİFTÇİ SÜLEYMAN ALABAZ (SAĞDA) 3 DÖNÜM ARAZİDEN 1 TON KABUKLU YER FISTIĞI BEKLİYOR.

IHA

Muğla’da tütün üretiminin bitme noktasına gelmesinin ardından alternatif ürün arayışları her yıl çeşit sayısı artarak devam ediyor. Zeytin, bağcılık, patates gibi ürünlere soğan ve yer fıstığı eklendi.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin toprak, iklim ve sulama şartlarına uygun olarak Muğla genelinde yaptıkları çalışmalar sonrası Menteşe Yenice Mahallesinde iki yıldır demonstrasyon (deneme) çalışmaları devam eden yer fıstığı ekiminde yüksek verim alınıyor. Çiftçinin ürün çeşidini arttırması ve 12 ay tarım yapılabilmesinin önünü açmak için saha çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, bakanlığın desteklemeleri ile çiftçilerin modern tarım uygulamalarını benimsediklerini açıkladı. Ekici, “Son yıllarda alternatif ürün çalışmalarına büyük önem verdik. Muğla gibi iklimi ılıman, yağış alan bir ilde 12 ay ürün alınabileceğini çiftçilerimize anlatıyoruz. Saha çalışmalarımız Ziraat Mühendisleri kanalıyla 12 ay devam ediyor. Patates üretiminde çok önemli mesafeler aldık. Artık Muğla çiftçisi patatesi keşfetti. Birçok çiftçimiz ürün bolluğu nedeniyle depoların dolduğunu söylüyor” dedi.
ÇİFTÇİNİN YENİ GÖZDESİ YER FISTIĞI
Alternatif ürünler arasında deneme üretimi devam eden yer fıstığı ekimi yapılan tarlayı ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ekici, üretici Süleyman-Salan Alabaz çiftinin tarlasında incelemelerde bulundu. Menteşe Belediye Başkan Vekili Murat Gökalp’in de hazır bulunduğu incelemede çiftçi Süleyman Alabaz 3 dönüm araziye yer fıstığı ektiğini söylerken, önümüzdeki günlerde hasat işlemlerine başlayacağını ve yaklaşık 1 ton kabuklu yer fıstığı ürünü almayı hedeflediğini söyledi.
İKİ SOĞAN 1 KİLO
Yenice Mahallesinde Süleyman-Sultan Alabaz çiftinin bir başka ürünü ise soğan. Valancia cinsi soğan eken çiftçiler, elde ettikleri üründen yüksek rekolte alınması ile memnun. Toprağa ekiliş yöntel-mi ile istedikleri büyüklükte soğan ürettiklerini belirten Allabaz çifti, seyrek ve sık ekilmesi durumunda verimin ve soğanların büyüklüğünün arttığını belirttiler. İki soğan’ın yaklaşık bir kilo geldiği Valencia cinsi soğanlardan dekarda 5 ila 10 ton arasında verim alındığı açıklandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Çiftçinin Yeni Gözdesi ‘Yer Fıstığı’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2015 tarihinde saat 12 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftçinin Yeni Gözdesi ‘Yer Fıstığı’ haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   13:09
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:09
  • Yatsı
   20:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı