Gündem Haberleri

  Çiftçinin yağmur sevinci

  A.A.
  22.10.2007 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, yağışların ekim yapılacak tarım alanlarına iyi geldiğini belirterek, “Yağışlar buğday ekimini kolaylaştıracak” dedi.

  Yorulmaz,  kuraklık nedeniyle yörede çiftçilerin buğday ve arpa ekimi yapamadığını, ekim için beklenen yağışların gelmesiyle çiftçilerin sevindiğini söyledi.

  Yağışların şu anda ekim öncesi toprak hazırlığı ve ekim için yeterli olduğunu ifade eden Yorulmaz, “Yağışlar buğday ekimini kolaylaştıracak. Yağışların sona ermesinin ardından toprağın tava gelmesiyle birlikte buğday ve arpa ekimi yapılacak. Ekilen tohumların aynı anda çıkması buğdayın kalitesini artıracağı gibi verim kayıpları da en aza inecek” dedi.

  Yağışların hububat ekiminin yanı sıra 2008 yılında ekimi yapılacak ayçiçeği yerlerinin hazırlığında da kolaylık sağlayacağını anlatan Yorulmaz, toprak sürümünün kolay olması nedeniyle üreticilerin mazottan da tasarruf edeceğini bildirdi.

  YAĞIŞ

  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Edirne'de son iki günde metrekareye 25,5 kilogram yağış düştü.

  Hava sıcaklığının 24 dereceden 12 dereceye düştüğü Edirne'de, salı ve çarşamba günü yağış beklendiğini bildiren yetkililer, yağışların perşembe ve cuma günü Edirne'yi terk ederek sıcaklığın yeniden artacağını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı