AYDIN HABERLERİ

Çiftçilerin sorunlarını anlattı

DHA
13.05.2016 - 16:49Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Söke ilçesindeki Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Dünya Çiftçiler Günü'nde üreticilerin yaşadıkları sorunları anlatarak çözüm beklediklerini ifade etti.

Söke Ziraat Odası'nın Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle düzenlediği etkinliğe CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız'ın yanı sıra Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, CHP'li Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım Özgür, Söke Ovası Sulama Birliği Başkanı Necdet Özekmekçi, meslek odası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti başkan ve yöneticileri katıldı. Kavurmalı pilav, keşkek ve lokma ikramının yapıldığı törende konuşan Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, tarımsal üretimin ekonomik ve sosyal nitelikleri nedeniyle vazgeçilmez ve ihmal edilemez bir sektör olduğunu söyleyerek "Hiçbir dönemde tarımın ve onun temel taşı olan çiftçilerimizin sorunları tam olarak çözülememiş, çözülemeyen sorunlar taşınarak günümüze kadar gelmiştir. 2006'da çıkarılan tarım kanununda, 'bütçeden tarımsal desteklemelere ayrılan payın gayrı, safi milli hasılanın yüzde 1'inden az olamaz' maddesine rağmen hala yüzde 1'lik desteklemeye ulaşamadık. Son 25 yıla baktığımızda, tarımda yapısal sorunların çözülememesi nedeniyle 27 milyon ekilebilir tarım alanımız 23 milyon hektara düşmüştür. Hükümetin gübre ve yemdeki KDV indirimini iyi niyetli bir yaklaşım olarak not etsek de, üreticimize yansımadığını, sanayicilerin indirimi satış fiyatına yansıtmadığını hatta gübre ve yeme yeni zamlar yaptıklarına şahit olduk" dedi.

Jeotermal enerji kullanımının bir denetime tabi olması gerektiğini savunan Kocabaş, toprak, su ve havanın zarar görmeden tesislerin çalıştırılması gerektiğini dile getirdi. Süt fiyatlarının 75 kuruşa kadar düşmesiyle üreticilerin hayvanlarını mezbahaya göndermeye başladığını dile getiren Başkan Kocabaş, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın açıkladığı sütteki referans fiyatı 1.15 TL'lik fiyatından daha da aşağısında satmamaları uyarısını süt sanayicileri dikkate almıyor. Serbest piyasa gerçeğinde dikkate alarak bu konuda üreticinin sütünü 1.15'ten satacak yeni bir düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda pamuk destekleme primlerinden yüzde 4'lük kesintiler yapıldı. Adı üstünde destekleme primi. Bu yıl bu kesintinin yapılmamasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Necati MALDAR / SÖKE (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAF

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Çiftçilerin sorunlarını anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2016 tarihinde saat 16 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftçilerin sorunlarını anlattı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

04 Temmuz 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:57
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  17:11
 • Akşam
  20:42
 • Yatsı
  22:21
Sayfa Başı