KIRIKKALE HABERLERİ

Çiftçilere tohum aşılama eğitimi

DHA
10 Nisan 2016 - 11:06Son Güncelleme : 10 Nisan 2016 - 11:07
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Mikrobiyal Gübre İle Nohut Tohumlarını Aşılamanın Verim ve Dane Kapsamına Etkilerinin Çiftçilerimize Benimsetilmesi Projesi kapsamında eğitim verildi. İl Müdürlüğü ve Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü ile 2015-2016-2017 yıllarında planlanan demonstrasyon çalışmaları devam edeceği açıklandı.
Planlanan demonstrasyon çalışmaları kapsamında bu yıl Kırıkkale Merkez ilçemize bağlı Kazmaca köyü çiftçilerin den Muhittin Benli Metin'in tarlasında Mikrobiyal gübreli, Kimyasal gübreli ve Gübresiz (kontrol) olmak üzere 6 dekarlık alanda nohut bitkisi aşılanarak, ekimi yapıldı. Demonstrasyon projesinin ekimine; Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Recep Kırbaş, Enstitü Müdürlüğünden Dr. Derya Sürek, Dr. Nesime Cebel ve İl Proje sorumlusu Hacı Yılmazer ile birlikte, İl Müdürlüğümüzden ve Enstitü Müdürlüğünden teknik elemanlar katıldı. Kırıkkale'de 2015 yılında 47.747 dekar alana çoğunluğu nohut olmak üzere fasulye mercimek gibi yemeklik dane baklagil ekilişi yapıldı. 2016 yılı 'Dünyada Yemeklik Dane Baklagil Yılı' ilan edilirken, İl Müdürlüğü olarak üretimi teşvik etmek amacıyla İl Özel İdare destekli 27 bin 500 kilo Azkan çeşidi sertifikalı nohut tohumunun üreticilere dağıtımı yapıldı.
PROJEDEN BEKLENEN FAYDALAR
Baklagil tohumları aşılanarak ekildiğinde; Uygulamayla bitki topraktaki azot eksikliğinden etkilenmeden gelişimini tamamlayabilecek. Aşılamayla daha fazla ve daha kaliteli ürün alınması mümkün olacak. Aşılama sonucu tespit edilen azotun hasattan sonra yüzde 20'lik bir kısmı kökler ve alt yapraklar vasıtasıyla toprakta kalarak toprakların verimliğine katkı sağlıyor. Yeşil gübre olarak toprağa gömülmeleri halinde tespit edilen azotun tümü toprağa ilave ediliyor. Böylece toprak hem azot, hem de organik madde miktarı bakımından zenginleşirken, toprak fiziksel özellikleri de düzeltilmiş oluyor. Azotlu gübrelerin fazla kullanımını önüne geçilmesiyle, yeraltı ve yerüstü sularında oluşan nitrat kirliliğinin önüne geçilmiş oluyor. Mikrobiyal gübreler kimyasal gübrelere göre daha ucuz olduklarından girdi maliyeti azalacağı, böylece hem çiftçinin kazancında, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağı belirtildi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Çiftçilere tohum aşılama eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftçilere tohum aşılama eğitimi haberi güncellenecektir.

  KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:36
  • Yatsı
   21:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı