ERZURUM HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Çiftçilere 'Anız yakmayın' uyarısı

DHA
14 Haziran 2017 - 15:47Son Güncelleme : 14 Haziran 2017 - 15:47

Çiftçilere 'Anız yakmayın' uyarısı

DHA

ERZURUM, (DHA)-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürlüğü, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyarıda bulunarak, anız yakanlara para cezası uygulanacağını açıkladı.

         Toprağın büyük zarara uğraması nedeniyle anız yakmanın son derece yanlış olduğunu belirten yetkililer, çiftçileri uyardı. Anızın yakılması ile topraktaki organik maddenin yakılarak yok edildiğini belirten yetkililer, "Bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bitki besin maddelerinin bir kısmının kaynağını, organik maddenin ayrışma ürünü olan humus oluşturur. Ayrıca, toprakta yağış sularının emilmesini, tutulmasını sağlayan, topraktaki kümeleşmeyi temin ederek erozyonla taşınmasını önleyen toprağın iyi havalanmasını sağlayan yine organik maddedir. Anızların yakılması sonucunda çok uzun yıllarda oluşmuş toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Anız yakılmasını takip eden yıllarda hububatta kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır" dedi.

         Sap ve anızın yakılması sonucunda bitkilerin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybı oluştuğunu da sözlerine ekleyen yetkililer şunları söyledi:

         "Çoğumuzun dikkatinden kaçmasına rağmen yakılan anızlardan çıkan dumanların çevreye, insanlara ve tabiata verdikleri zararlar çok ciddi boyutlardadır. Günümüzde anız yakmanın görünen en büyük zararı orman yangınlarına neden olmasıdır. Ülkemiz için maddi ve manevi kayıplara neden olan anız yangınları; kaybolan doğal kaynaklarla birlikte yanmış tarlalar ve ormanlık alanlar kötü bir görüntü sergilemektedirler. Bu durum ülke turizmini dahi olumsuz yönde etkilemektedir. Muhtarlıklar, köy ilan tahtaları ve hoparlör gibi duyuru araçları ile anız yakanlar hakkında yasal işlem yapılacağından çiftçilere duyuracaklardır. Anız yakma olaylarını duyduğu halde idari ve adli makamlara duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesi gereğince emre itaatsizlikten; anız yakarak yasaya uymayanlar hakkında da 5491 sayılı Kanun ile değişik 2872 sayılı Çevre Kanun ve 6831 sayılı Orman Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır."

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çiftçilere 'Anız yakmayın' uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:38
  • Guneş
   05:27
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   19:09
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı