ANKARA HABERLERİ

Çiftçi Kalecik Karası’nı kendisi işlemek istiyor

Hürriyet Haber
01 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2011 - 23:43

Kalecik’in Gökdere köyünde 100 dönüm alanda dünyaca ünlü Kalecik Karası üzümü üreticisi Davut Köse, mahsullerini şarap fabrikalarının çok düşük bedelle aldığını belirterek, “Artık mahsulümüzü düşük bedelle satmak istemiyoruz” dedi.

Hürriyet Haber

KALECİK Karası üzümü üreticisi Davut Köse, tesis  eksikliğinden dolayı üzümü işleyemediklerini ve şarap fabrikalarına satmak  zorunda kaldıklarını anlattı. Şarap üretiminde aracıların ve firmaların kendilerinden daha çok  kazandığını ileri süren Köse, “Ülke olarak patentini aldığımız üzümün yapılacak  reklamlarla daha çok tanınmasını, iç ve dış piyasada daha çok tüketilmesini  istiyoruz. Ancak imkanlarımız ve tesislerimiz çok yetersiz. Olgunlaşan üzümü  hemen toplayıp işleyebileceğimiz tesisler yok. Zaten üzüm özellik olarak da uzun  süre dayanmayan bir yapıya sahip, şarap fabrikalarına satmak zorundayız yoksa  elimizde çürür” dedi.

Emeğimizi alamıyoruz

Köse, ilk zamanlarda üzümden oldukça iyi paralar kazandıklarını  belirterek, “Bu işten güzel paralar kazanıldığını duyan gurbete okumaya giden  hemşehrilerimiz bile geri dönüp asma aldı, üzüm bağı kurdu. Hatta şarap firmaları  yöreye gelip aldıkları arazilerde fabrikalarını inşa etmeden üzüm bağlarını  kuruyorlardı. Zamanla arz arttığı ve artık firmalar kendi üzümünü üretebilir hale  geldiği için piyasada fiyatlar çok düştü. Bugün yaş haliyle pazarlarda 2-3 liraya  sattığımız üzümü, şarap firmaları 70 kuruşa alıyor. Biz de bu fiyatlarla ne  emeğimizin karşılığını alabiliyoruz ne de asmaların bakımını yapabiliyoruz” diye  konuştu.

Büyük tesis lazım       

Kalecik Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Metin Yeşiloğlu ise geçmiş  yıllarda ilçede 300 üreticinin 2 bin ton Kalecik Karası üzümü ürettiğini, bu yıl  da aynı miktarlarda ürün beklediklerini söyledi.

Yeşiloğlu, son zamanlarda üreticilerin sofralık üzüm asması yetiştirmeyi  tercih ettiğini, bu asmaların daha fazla üzüm verdiğini belirterek, “Birkaç  üretici dışında asma söken yok. Bunlar da ürün değişikliğine gitmek istemiş. Asma  sökülmesiyle ilgili ciddi bir durum yok. Aksine her yıl daha çok asma dikiliyor”  dedi.
Üzümün pazarlama olanaklarının çok fazla olmadığına dikkati çeken  Yeşiloğlu, “Devlet, Avrupa Birliği kapsamında üzüm üreticisine desteklemeler  yapıyor ancak biz elimizdeki üzümü daha iyi pazarlamak, daha çok çeşit halinde  tüketiciye sunmak istiyoruz. Yapılan araştırmalarda üzümün sağlık için faydaları  kanıtlandı. Avrupa’da ve Amerika’da üzümlü ekmekler çok ilgi görüyor. Özellikle  de siyah üzüm istiyorlar. Bizim de Kalecik’in klima ikliminde yetişen üzümümüz  var. Bunları değerlendirecek entegre, büyük, sürekliliği sağlayacak tesisler  kurulması gerekiyor” diye konuştu.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çiftçi Kalecik Karası’nı kendisi işlemek istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı