Çiftçi buğdayı zararına üretmek istemiyor

Hürriyet Haber
16.11.2009 - 13:59 | Son Güncelleme:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, çiftçinin 400 liraya sattığı bir ton buğdayın tohumunu bin liradan aldığını söyledi.

Hepokur, yaptığı açıklamada, hava şartlarının hububat ekimi için oldukça elverişli olduğunu belirterek, toprağın ekim için suya doyduğunu bildirdi.
Ülke genelinde yağışların çiftçileri sevindirdiğini ifade eden Hepokur, “Yağışlar sevindiriyor, ancak maliyetler üzüyor. Yüksek maliyetler nedeniyle çiftçi, ekim döneminde tarlasına gidemiyor” dedi.

Mazot fiyatları, enerji maliyetleri ve tohumun yüksek olmasının çiftçiyi zor durumda bıraktığını dile getiren Hepokur, şunları kaydetti:
“Çiftçi 400 liraya sattığı bir ton buğdayın tohumunu bin liradan alıyor. Yani tohum için, sattığı ürünün 2,5 katı ücret ödemek zorunda kalıyor. Tohuma destek var ancak aradaki fark bu kadar fazla olunca yeterli gelmiyor. Çiftçinin tarlaya inmesinin kolaylaştırılması, özellikle tohum desteğinin düzenlenmesi gerekiyor. Çiftçiyi tarlasından ve üretimden soğutmamalıyız.”

Hepokur, girdilerin yüksekliğinin sulu tarımı bile sıkıntıya soktuğunu ileri sürerek, sulu tarımda mazot, enerji giderlerinin daha fazla olduğunu, bu sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı