Ege Haberleri

EGE

  Çift cinsiyetli oğlak şaşırttı

  Fatih DALDAL / BAYRAMİÇ, (DHA)
  05 Eylül 2013 - 11:18Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 11:20

  ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesine bağlı Kutluoba Köyü’nde, İbrahim Yılmaz’a ait (70) Seanen ırkı keçinin dünyaya getirdiği oğlak çift cinsiyetli çıktı.

  Kutluoba Köyü’nde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan İbrahim Yılmaz’a ait Seanen ırkı keçilerden biri 4 ay önce doğum yaptı.

  Yılmaz, dünyaya gelen yavrunun sağlık sorunu olup olmadığını belirlemek için yaptığı kontrol sırasında gördüğü manzara karşısında şok oldu.

  Çünkü dünyaya gelen oğlak çift cinsiyetliydi.

  Bunun üzerine hemen veterineri arayıp durumu bildirdi.

  Çift cinsiyetli oğlağı muayene eden veteriner Onur Kocabıçak, Seanen ırkı oğlaklarda çift cinsiyet olayının ender görüldüğünü söyledi.

  Kocabıçak, “Bu çift cinsiyetli oğlak ne süt verebilecek ne de erkeklik görevini yerine getirebilecek. Hiç bir zaman damızlık olarak kullanılamayacak” dedi.

  Son bir kaç yıldır bölgedeki Seanen ırkı keçilerin dünyaya getirdiği oğlaklarda çift cinsiyet olayının sık görülmeye başlandığını da belirten Veteriner Onur Kocabıçak, “İbrahim ağabeye, oğlağın süt veremeyeceğini ve damızlık olamayacağını söyledim. Ama İbrahim ağabey kıyamayıp oğlağı kesmedi. Kasaba da vermedi. Ona bakmaya devam ediyor. Ama oğlak bir işe yaramayacak” dedi.

  Besici İbrahim Yılmaz, “50 yıldır keçi yeştiriyorum. İlk defa başıma böyle bir şey geliyor. Şaşkına döndüm. Bunun eti yenir mi yenmez mi onu bile bilmiyorum” diye konuştu.


  Çift cinsiyetli oğlak şaşırttı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı