Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiçek'ten partilere anayasa çağrısı

  A.A
  03 Ekim 2011 - 11:38Son Güncelleme : 03 Ekim 2011 - 12:13

  TBMM başkanı Cemil Çiçek yeni anayasa çalışmaları için kurulacak uzlaşma komisyonuna dört partiden gönderilecek üyelerin isimlerinin 10 Ekim tarihine kadar bildirilmesin istedi.

  Meclis’te grubu bulunan dört parti uzlaşma komisyonuna üçer üye gönderecek.

  Çiçek, yazıda 1982 Anayasanın hem yapılış usulü hem de içeriği itibariyle demokratik olmadığı hususunda baştan beri yoğun bir tartışma yaşandığını hatırlattı. Bir çok toplumsal soruna kaynaklık eden mevcut anayasanın, yapılan sayısız değişikliğe rağmen üzerindeki “darbe Anayasası” imajını atamadığını kaydeden Çiçek, şu görüşlere yer verdi:

  “Ülkemizde toplumsal mutabakata dayalı yeni bir Anayasa ihtiyacı, seçim öncesi ve sonrasında bütün siyasi partilerimiz, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından dile getirilmiştir. Anayasanın başta siyasi partiler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ve akademik camia olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin özgür ve aktif katılımıyla gerçekleştirilmesi hususunda kamuoyunda genel hatlarıyla yaygın bir uzlaşma vardır. Halkımız 24. Dönem TBMM'sinden yeni anayasa çalışmalarına öncülük etmesini ve yeni bir Anayasa yapmasını beklemektedir.”

  Çiçek, kamuoyundaki beklentileri karşılamak ve azami katılımla yeni anayasayı hazırlamak amacıyla TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin grup temsilcilerinden oluşan hazırlık komisyonu oluşturulacağını belirerek, Kurulacak komisyona 10 Ekim 2011 Pazartesi tarihine kadar parti grubunu temsilen 3'er üye bildirmelerini istedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı