Ege Haberleri

EGE

  Çiçekler soldu üretici yıkıldı

  Mustafa OĞUZ, (DHA)
  17 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ocak 2012 - 21:27

  İzmir’de İnciraltı, Seferihisar, Urla, Bayındır’da üretim yapan 5 bin çiçek üreticisi kötü hava koşullarının kurbanı oldu. Seralar büyük zarar görürken binlerce çiçek çürümeye terkedildi.

  OLUMSUZ hava koşulları çiçekçilik sektörünü büyük sıkıntıya soktu. Bölgenin en büyük üretim ve pazarlama kooporatifi Flora çiçekçilik İkinci Başkanı Orhan Başçıl, yaşananların afetten beter olduğunu belirterek, üreticinin borçlarını ödeyemez duruma geldiğini söyledi.

  Bu yıl geçmiş yıllara oranla soğuk bir kış yaşandığını kaydeden Başçıl, eylül ve ekim aylarında çiçeklerin büyümesi için gerekli olan pastırma yazının olmadığını, ardından havanın son on yıl ortalamasına göre hep soğuk gittiğini söyledi. Başçıl,  “Geceleri ısı 3 derecenin altına düştü. Fırtına ve ayağmurun da etkisi ile seraların üzerlerindeki naylonlar uçtu, çiçeklerin büyük bölümü kurudu. Kalanların da büyüyüp büyümeyeceği şüpheli. Dikili ürün açmayınca üretici ne yapsın. En çok zarar gören çiçeklerin başında kasımpatı ve gül geliyor. Üretici kredi almış, ürün yetişmezse nasıl satıp ödeyecek. Banka borçlarının ertelenmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bu yıl üretici sezonu zararla kapattı. Sesimiz duyulsun” dedi.

  14 ŞUBATA GÜL YOK

  Üretimin en yoğun olduğu bölgelerden Menderes’te ürünün gördüğü zarar nedeniyle bu yıl Sevgililer Günü’nde satacak gül bulmakta zorlanacakların kaydeden İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Mesut Tutar, “Yerli güllerin neredeyse tamamı zarar gördü. Tek umudumuz ithalat. Bir çok arkadaşımız Kolombiya ile bağlantı kurmaya çalışıyor. Çiçekçiler iş yerinde satacak çiçek derdine düştü” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı