Ege Haberleri

  Çiçek üreticisine güzel haber

  Hürriyet Haber
  06.07.2015 - 01:30 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, Bayındır Kaymakamlığı tarafından düzenlenen çiçekçilik sektör toplantısına katıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, Arıkbaşı’nda 56.5 hektarın Tarım İhtisas Alanı olarak planlandığını açıkladı.

  Kaymakam Barbaros Baran, Belediye Başkanı Ufuk Sesli, İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, Tarım İlçe Müdürü Hasan Peynirci, Bayındır Meslek Yüksek Okulu Müdürü Vecihi Küçükerbaş ve sektör temsilcilerinin de katıldığı toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkan Vekili Ertuğrul Tugay, "Arıkbaşı Tarım İhtisas Alanı" projesi ile ilgili sunum yaptı.

  "Arıkbaşı Tarım İhtisas Alanı" projesinde amaçlarının küçük üreticiyi desteklemek olduğunun altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise bugüne kadar yaptıkları işlerin büyük çoğunluğunda, küçük üreticiyi kooperatifler kanalıyla desteklediklerini hatırlatarak, "Biz daha Bayındır ve İzmir çiçekçiliğinde emekleme devresindeyiz. Bunların geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi var. Toprak tahlili laboratuvarı kurulması lazım. Yani yapılması gereken bir çok konu var. Görücüye çıkmamız için de düzgün bir yer yapmamız lazım" şeklinde konuştu.

  Arıkbaşı bölgesinin tamamının Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılması tartışmalarına da değinen Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

  "OSB yapıldığı zaman, buraya sığacak işletme sayısı 10, bilmediniz 15’tir. 15 kişi de gelsin, orada yatırım yapsın; kesinlikle karşı değilim. Ama o zaman bölge planlaması, Büyükşehir Belediyesi olarak benim amacımdan, hedefimden çıkıyor. ’Tarım İhtisas Bölgesi’ diye ısrar etmemin nedeni budur. Esas olarak desteklememiz gerekenin küçük üretici olduğuna inanıyoruz. Biz ilk çiçek sözleşmesini burada yaptık. Ve bunu üst noktaya çıkartalım istiyoruz. Hani ’Adam diksen yetişecek’ delinecek arazide bu projeyi, Tarım Bakanlığı’nın desteği üzerine biz de destek vererek bir an evvel yaşama geçirmek istiyoruz. Talebimiz, OSB’ye uygulanan mera vasfının kaldırılması işleminin, Büyükşehir’in küçük üreticiyle yapacağı bir ’Tarım İhtisas Bölgesi’ için de uygulanmasıdır. Hepimiz elbirliğiyle bir değirmene su taşıyoruz. Taşımak zorundayız."

  Bayındır-Arıkbaşı bölgesinde kurmayı öngördüğü Tarım İhtisas Alanı için bir süredir hazırlık çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 56,5 hektarlık araziyi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda’ ’Bölgesel Tarım İhtisas Alanı’ olarak tanımladı. İlgili kurum ve kuruluşların görüşleri de alınarak yapılan yer tespiti, jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları onanan bölge için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı hazırlandı. Planlama çalışmaları sonucunda görüşlerine başvurulan ve ilgili mevzuatlar doğrultusunda yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan olumlu dönüşler oldu. Ardından 11000 ölçekli uygulama imar planı da hazırlanarak onandı. Büyükşehir Belediyesi, bölge içinde kalan mera vasıflı alanların, mera vasfından çıkarılarak Maliye Hazinesi adına tescilinin yapılması talebiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, bahçe ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve seracılık için gerekli her türlü olanağın sunulacağı birimlerin yer alacağı Tarım İhtisas Alanı’nda, içinde araştırma ve geliştirme laboratuvarının bulunacağı bir Ar-Ge birimi de kurmayı planlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı