ANTALYA HABERLERİ

Çiçek üreticilerine arazi müjdesi

DHA
25 Mayıs 2017 - 16:22Son Güncelleme : 25 Mayıs 2017 - 16:22

Çiçek üreticilerine arazi müjdesi

DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ORTA Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, hazine taşınmazlarının gerçek veya tüzel kişilere, süs bitkileri ve tıbbi-aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirmek üzere kiraya verileceğini söyledi.
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu yaptığı açıklamada, sektörün hayati sorunlarından biri olan üretim alanlarını geliştirme çabalarıyla ilgili
bakanlıklara yaptıkları başvuruya olumlu yanıt aldıklarını söyledi. Başkan Bağdatlıoğlu, Maliye Bakanlığı'nın 24 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımladığı yönetmelikle, hazine taşınmazlarının gerçek veya tüzel kişilere, süs bitkileri ve tıbbi- aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirmek üzere kiraya verilmesinin yolunun açıldığı kaydetti.
Sektör olarak büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Bağdatlıoğlu, "Hükümetin sektörümüze sağladığı bu teşvik; istikrarlı büyümemiz için çok önemlidir. Bu teşvik sektörün yatırım ve büyüme iştahını, ihracat motivasyonunu çok ciddi boyutlarda olumlu etkileyecektir. Bu etkinin verimli ve yaygın hale getirilmesi için şimdi yapılması gereken iş; sektörümüzün mukayeseli üstünlüğe sahip olduğu tüm şehirlerdeki hazine arazisi envanterine ulaşabilmemizdir. Böylece sağlanmış olan arazi kiralama desteği, üreticilerimizin uygun araziye erişiminin sağlanmasıyla bir anlam kazanabilecektir" dedi.
SEKTÖRÜN EN BÜYÜK SIKINTISI ARAZİ
Sektörün içinde bulunduğu sorunları ve ihtiyaçlarını belirlemek, kapasitesini ve küresel rekabetteki gücünü istikrarlı bir şekilde arttırabilmek amacıyla son iki yıldır, tüm süs bitkileri sektöründeki üyeleri kapsayan alan araştırması yaptıklarını anlatan Osman Bağdatlıoğlu, "Sektörümüzün sürdürülebilir büyümesinin önündeki en önemli engellerden biri arazi yetmezliği. Yapılan çalışma sonucunda, süs bitkileri sektöründe faaliyet gösteren üretici ve ihracatçıların yüzde 37'sinin hiçbir arazi mülkiyeti olmadan, yüzde 83'ünün ise özel şahıslardan kiraladıkları ve sadece yüzde 7'sinin kamudan kiraladıkları araziler üzerinde çalışmakta olduğu belirlendi. Arazi sorunu nedeniyle, sektörün hem kesme çiçek hem dış mekan üretiminde büyüyemediği ortaya çıktı" diye konuştu.
TEŞVİKTEN YARARLANAMIYORLAR
Bağdatlıoğlu, sektörün temel sorunlarından birinin de herhangi bir destek ve teşviğe erişmede ciddi darboğaza sahip olmaları olduğunu kaydetti. Sektörün yüzde 84'ünün herhangi bir teşvikten yararlanmadığını vurgulayan Bağdatlıoğlu, "Mevcut destek ve teşvik politikasındaki bölgesel gelişmişlik ayırımı yerine, üretime uygun bölgelere uyumlu olarak politikalar geliştirmesi gerekiyor. Bu sayede sektörümüz, rekabetçi özelliklerini daha hızlı geliştirerek ihracatını da kısa süre içinde 3 katına çıkarabilecektir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çiçek üreticilerine arazi müjdesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı