Gündem Haberleri

  Çiçek: Nefretle kınıyoruz

  A.A.
  05.02.2006 - 19:03 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Trabzon'da bir rahibin öldürülmesiyle ilgili olarak, ”Cinayetin bir mabette ve din adamına karşı işlenmiş olmasını büyük nefretle kınıyoruz. Hükümet olarak ve Türk Halkı olarak cinayetleri, şiddeti asla tasvip etmemiz mümkün değildir” dedi.

  Çiçek, hükümet adına Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Trabzon'da Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin İtalyan Rahibi Andrea Santaro'ya yönelik saldırıdan hükümet olarak büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Çiçek, şunları kaydetti:

  “Cinayetin bir mabette ve din adamına karşı işlenmiş olmasını büyük nefretle karşılıyor ve kınıyoruz.
  Hükümet olarak ve Türk halkı olarak cinayetleri, şiddeti asla tasvip etmemiz mümkün değildir. Sebebi ne olursa olsun ve ne amaçla kim tarafından işlenirse işlensin bunları makul ve meşru görmemiz, olayı anlayışla karşılamamız asla mümkün değildir.

  Olay emniyet güçlerimiz ve Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığımızla birlikte çok yönlü olarak soruşturulmaktadır.
  Olayın varsa bağlantıları, kimin tarafından ve niçin işlendiği araştırma sonucunda ortaya çıkacaktır. Hükümet olarak bu cinayetin gerçek yönlerinin ortaya çıkarılması için her türlü çaba gösterilmektedir.Ayrıntılı açıklama bilahare yapılacaktır.”

  İÇİŞLERİ BAKANI AKSU: ÇOK YÖNLÜ ARAŞTIRILIYOR

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Trabzon'da Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin İtalyan Rahibi Andrea Santaro'nın öldürülmesi olayının çok yönlü araştırıldığını bildirdi.

  Aksu, olayla ilgili yaptığı açıklamada, kimden gelirse gelsin ve hangi gerekçeye dayanırsa dayansın şiddete hoşgörüyle bakmanın mümkün olmadığını ifade etti.

  Aksu, şunları kaydetti:

  “Olayı şahsen ve hükümet olarak kınıyoruz. Hele hele olayın bir mabette, bir din adamın karşı yapılmış olmasını asla tasvip etmiyor ve kınıyorum.

  Olay emniyet mensuplarımız ve Cumhuriyet başsavcılığımızca çok yönlü araştırılıyor. Yeni bilgi alındığında gerekli açıklama yapılacaktır.

  Şunu bir daha söylüyorum: Hiç kimse şiddetle bir yere varamamıştır, varamaz, varamayacaktır.”

  DIŞİŞLERİ: ŞİDDETLE KINIYORUZ

  Dışişleri Bakanlığı, Trabzon'da İtalyan Rahibi Andrea Santaro'nun silahlı saldırı sonucu öldürülmesini şiddetle kınadığını açıkladı.

  Bakanlığın yazılı açıklamasında, “5 Şubat 2005 Pazar günü Trabzon'un İskenderpaşa Mahallesi'ndeki Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin İtalyan Rahibi Andrea Santaro'nun kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürülmesini esefle öğrendik. Bu haince saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denildi.

  Her ne amaç için olursa olsun bu türden saldırıları akli selim sahibi hiç kimsenin tasvip etmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar yer aldı:

  “Bu topraklar, yüzyıllardan bu yana zulümden kaçarak ülkemize sığınan farklı din mensuplarına evsahipliği yapmıştır. Dini hoşgörü, her zaman Türk toplumunun en temel ve ayırtedici unsurlarından biri olmuştur. Ülkemizdeki Müslüman çoğunluk ile nüfusumuzun daha küçük bir bölümünü oluşturan gayrimüslimler, her zaman bir arada ve uyum içerisinde yaşaya gelmiştir. Bu özelliğiyle ülkemiz, 'medeniyetler çatışması' yaşandığı iddialarının güç kazandığı günümüzde, farklı din ve inançlara mensup toplulukların bir arada ve barış içerisinde yaşayabileceğini gösteren, umut verici bir örnek teşkil etmektedir.”

  Açıklamada, “Rahip Santaro'ya karşı girişilen hunharca saldırının münferit bir olay olduğuna inanıyor, bu tür elim olayların bir daha yaşanmamasını ve ülkemizdeki hoşgörü ortamına zarar vermemesini umuyoruz. Bu vesileyle merhumun yakınlarına, Hıristiyan vatandaşlarımıza ve tüm Katolik camiasına başsağlığı diliyoruz” denildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı