Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiçek: Kamusal alan kavramı hukuksal bir kavram değil

  ANKA
  13 Şubat 2006 - 18:52Son Güncelleme : 13 Şubat 2006 - 18:52

  Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Danıştay’ın son türban kararı ile ilgili soruları yanıtlarken, Danıştay’ın da bu konuyla ilgili ortaya attığı görüşlerin kendi görüşü olduğunu belirtirken, "Kamusal alan kavramı hukuksal bir kavram değildir, daha çok sosyolojik, ideolojik, siyaset bilimi açısından üzerinde durulan bir kavramdır" dedi.

  Yaklaşık 6.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapan Cemil Çiçek, toplantıda, AB ile Türkiye arasında önümüzdeki dönemde karşılaşılabilecek tarımla ilgili konuları değerlendirdiklerini söyledi. Toplantıda ayrıca, AKP’nin kongreleri nedeniyle bakanların gittikleri bölgelerdeki değerlendirmelerini aktardığını anlatan Çiçek, 2006’nin Türkiye’de yatırımlar açısından önemli bir yıl olduğunu kaydetti. Bugünkü toplantıda büyük ölçüde bu yatırımlar üzerinde durduklarını bildiren Çiçek, ayrıca güncel siyasi konular ve dış politika konularının da bakanlar kurulu gündeminde yeraldığını söyledi.

  "KABA KUVVET TASVİP EDİLEMEZ"

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çiçek, AKP’li Isparta Belediye Başkanı ve adamlarının iki gazeteciyi dövmesiyle ilgili İçişleri bakanlığınca soruşturma başlatılıp başlatılmadığının sorulması ve düğüne ilişkin iddiaların anımsatılması üzerine, İçişleri Bakanlığı’ndaki her soruşturmayla ilgili bakanlar kurulunda bilgi verilmediğini söyledi. Kişisel olarak kaba kuvvet kullanılmasını hiç bir şekilde tasvip etmediğini kaydeden Çiçek, "İzlediğim kadarıyla konu basına yansıyan haberlerle ilgili. Eğer böyle bir durum varsa, tekzip edersiniz, yargı makamlarına intikal ettirirsiniz. Demokratik ortamda yapılması gereken budur. Parti hukuku açısından ne yapılacaktır, o partinin bileceği iş. Halkın seçtiği bir belediye başkanı, bununla ilgili yasalara aykırı bir durum olursa, bunun muhatabı İçişleri Bakanlığı’dır. Ben olayı şahsen tasvip etmediğimi ifade etmek istedim" diye konuştu.

  HAMAS’IN TÜRKİYE ZİYARETİ

  Bir gazetecinin Filistin seçimlerinden zaferle çıkan Hamas’ın Türkiye’yi de ziyaret edeceğine ilişkin haberleri anımsatması üzerine Çiçek, Filistin’de yapılan seçimlerin sonuçlarıyla ilgili daha önce açıklamalar yapıldığını anımsattı. Ortada Türkiye açısından yeni bir değerlendirme gerektirecek bir durumun sözkonusu olmadığını belirten Çiçek, "Türkiye’nin Ortadoğu konusundaki yaklaşımı, çabası bellidir. Oradaki barışa katkı sağlayacak, bölge barışını tehdit eden olumsuzluklar giderilecekse Türkiye bunu destekler. Türkiye ilişkilerini hem İsrail hem de Filistin’le en iyi ve üst düzeyde sürdürmektedir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından Türkiye’nin bir katkısı olacaksa bunu Türkiye hiç bir zaman esirgemedi, esirgemez. Türkiye’nin tavrı belli. Eğer böyle bir görüşme gerçekleşecekse, bu görüşmede neyin konuşulduğu önemlidir. Türkiye, bunun insan hakları, uluslararası hukuk çerçevesinde olması gerektiğini telkin eder" diye konuştu.

  "BAŞSAVCILIK GEREĞİNİ YAPAR"

  Bir başka gazetecinin Tüpraş’ın 14.76 oranındaki hisse satışıyla ilgili CHP’nin Başbakan Erdoğan ve Maliye Bakanı Unakıtan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu anımsatması üzerinede Çiçek, "Ben bakanlar kurulundayken bu olayı bilme imkanım yok. Başsavcılığa müraacat edildiyse savcılık bunun gereği neyse yapar. Anayasanın 83. Maddesi gereğince zaten dokunulmazlığı olan iki kişidir, bununla ilgili nasıl işlem yapıldığı da bellidir" dedi.

  "KAMUSAL ALAN KAVRAMI HUKUKSAL BİR KAVRAM DEĞİL"

  Danıştay’ın türban kararı ve bugünkü açıklamasının anımsatılması üzerine Çiçek, "Neticede Danıştay’da bu konuyla ilgili orataya atılan görüşler kendi görüşüdür. Bunu bu çerçevede değerlendirmek gerekir" dedi. Kamusal alan kavramının hukuksal bir kavram olmadığını kaydeden çiçek, kamusal alan kavramının daha çok sosyolojik, ideolojik, siyaset bilimi açısından üzerinde durulan bir kavram olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı