Gündem Haberleri

  Çiçek, kamu vakıfları tasarısına direniyor

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ısrarlarına karşın, kamu vakıflarının bağış ve yardım toplayamayacaklarını öngören yasa tasarısını imzalamadı.

  Edinilen bilgilere göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan, "Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Kamu İktisadi Teşekküleri Bünyesinde Kurulan Vakıflar Hakkında Kanun Tasarısı", Adalet Bakanı Cemil Çiçek dışındaki bütün bakanlar tarafından imzalandı.

  Yapılan görüşmeler çerçevesinde Polis Vakfı'nı bakanlığı bünyesinde barındırdığı için daha önce tasarıya direnen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da imza koydu.

  ÇİÇEK, ERDOĞAN'IN ISRARINA KARŞIN İMZALAMADI

  Ancak Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan ve Maliye Bakanı Unakıtan'ın, tasarıyı hazırlayan Şahin'in isteği üzerine devreye girmelerine ve imzalaması konusunda ısrarlı olmalarına karşın ikna edilemedi.

  Çiçek'in karşı çıkış gerekçesi olarak, "Tasarının yasalaşması halinde Adalet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Adaleti Güçlendirme Vakfı'nın işlevsizleşeceğine ve ciddi oranda gelir kaybına uğrayacağına dikkat çektiği ve bu durumun para gerektiren bakanlık hizmetlerini olumsuz etkileyeceğini gösterdiği" belirtildi.

  Çiçek'in, dikkat çektiği bu olumsuzluğun telafi edilmesi halinde tasarıyı imzalayacağı kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı