Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiçek: "İşgal bitmeden ilişkiler normalleşmez"

  A.A
  22 Nisan 2009 - 16:21Son Güncelleme : 22 Nisan 2009 - 16:21

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Azerbaycan topraklarının işgali sona ermeden, bölgede arzu edilen normal ilişkilerin kurulmasının imkansız olduğunu belirtti.

  Çiçek, TBMM Genel Kurulunda, MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'nın Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine ilişkin gündemdışı konuşmasına yanıt verdi.
  Çiçek, Türkiye'nin, Türk cumhuriyetleriyle ilişkilerinin, bu ülkelerin maddi varlıkları, zenginliklerinden öte, doğrudan doğruya kardeşlik temeline dayandığını söyledi.

  Azerbaycan'ın 30 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğini anımsatan Çiçek, Türkiye'nin, 9 Kasım 1991'de bu ülkenin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu bildirdi. Çiçek, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin, bu tarihten itibaren gücünü, iki halk arasındaki tarihi, kültürel, aynı millete mensup olmaktan doğan bir yakınlık temelinde geliştirdiğini kaydetti.

  Çiçek, Türkiye ile Azerbaycan siyasi ilişkilerinin temelini, iki ülkenin ortak menfaatlerinin geliştirilmesi arayışı ve iki ülke halkının refahına katkıda bulanacak şekilde işbirliğinde bulunulması ilkesinin oluşturduğunu belirtti.

  Geçen yıl iki ülke arasında cumhurbaşkanı ve başbakan düzeyinde 10, bakanlar düzeyinde ise yaklaşık 30 ziyaret yapılmasının, temasların sıklığını ortaya koyduğuna işaret eden Çiçek, “Eğer Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu gelişmeler, görüşmelerle ilgili yeteri kadar bilgisi yoksa, kendilerine bilgi vermesi gerekenlerin yeterli bilgiyi vermediğindendir” dedi.

  Çiçek, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yeniden seçilmesinin ardından, yurt dışına ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmasının, bu ülkenin Türkiye'ye verdiği değerin göstergesi olduğunu dile getirdi.

  Türkiye ile Azerbaycan arasında ikili ticaret hacminin son 4 yıldır yüzde 40 arttığını vurgulayan Çiçek, Türkiye'nin, Azerbaycan'ın petrol dışı sektörlerine yatırımlarının 3 milyar dolar seviyesine ulaştığını bildirdi.

  “1991'DEN BU YANA TEMASLAR VAR”

  Çiçek, Türkiye'nin, Ermenistan ile ilişkilerini değerlendirirken, “Aramızda sorunlar bulunan Ermenistan ile yürütülen, son dönemde bölgedeki gelişmeler nedeniyle hız kazanan görüşmeler süreci ise bu ülkeyle sorunların çözümü için gerekli alt yapının sağlanması, Güney Kafkasya'daki tüm ülkelerin katılımıyla bir istikrar ve güven ortamının oluşturulması için ilk adımların atılmasını hedeflemektedir” diye konuştu. Ermenistan'ın bağımsızlığını kazandığı 1991'den bu yana çeşitli düzeylerde temasların bulunduğuna dikkati çeken Çiçek, “İkili ilişkiler ve uluslararası diplomaside, konular belirli olgunluğa kavuşmadan, yeterli açıklamalar yapılmaması, bu ilişkilerin, dün, önceki gün başladığı anlamına gelmiyor” dedi.

  Çiçek, son dönemde bölgede ortaya çıkan yeni dinamikler çerçevesinde bu ilişkilerin ivme kazandığını, 1990'lı yıllara oranla bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

  “KARABAĞ SORUNU ÇÖZÜLMEDEN...”

  Tüm bu süreç boyunca Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ ihtilafının yarattığı sonuçların, Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmelerde hiçbir zaman gözardı edilmediğini bildiren Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Türkiye, Karabağ sorunun çözümünde en az Azerbaycan kadar çaba sarf eden ülkedir. Türkiye'nin bir çok uluslararası toplantı ve üst düzey ziyaretlerde gündeme getirdiği iki konu Kıbrıs ve Karabağ'dır. Ermenistan ile müzakere sürecimizde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ve kardeş Azerbaycan halkının çıkarları, iyiliği hiçbir şekilde gözardı edilmedi ve edilmeyecektir. Azerbaycan topraklarının işgali sona ermeden, bölgede arzu edilen normal ilişkilerin tesisinin mümkün olmadığı, bölge ülkelerince de biliniyor.

  Azerbaycan'ın konuya ilişkin hassasiyetinin bilincinde olarak, Hükümetimiz, sürecin başından bu yana Ermenistan ile yürütülen müzakereler hakkında, Azerbaycan yönetimine gerekli bilgilendirmeyi her zaman yapmıştır. 2002'den bu yana Ermenistan ile bir görüşme yaptıysak, müzakere varsa, bu konuyla ilgili Azerbaycan'dan herhangi bir bilgi saklamaksızın, ne görüşüldü, konuşulduysa Azerbaycan yetkililerine, her kademede bu bilgilendirme yapıldı. Bundan sonra da bilgi akışı sürdürülmeye devam edecek. Amacımız bir taraftan Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi yönünde ilerleme kaydedilirken, bir yandan da Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümü için uygun şartların yaratılmasıdır. Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden, bölgede kalıcı, huzur, istikrar ve iyi komşuluk ilişkilerinin tesis edilmesi mümkün değildir ve olmayacaktır.”

  Son dönemde ortaya atılan iddiaların spekülatif nitelikte olduğunu dile getiren Çiçek, Türkiye'nin “Ermenistan ile yürüttüğü normalleşme sürecinin, Azerbaycan'ın aleyhine olduğuna” yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

  Çiçek, Türkiye'nin Azerbaycan'ın çıkarları aleyhine adımlar atmasının, söz konusu olmadığını vurgulayarak, “Azerbaycan topraklarının işgali sona ermeden, bölgede arzu edilen normal ilişkilerin tesisi imkansızdır” diyerek, sözlerini tamamladı.

  “ERKEN YAŞTA EVLİLİK, ÇOCUK HAKLARI İHLALİ”

  MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Azerbaycan'ın, ihmal edilmemesi gereken dost ve kardeş ülke olduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin krize girmesinin temelinde, iktidarın konuya yeterince önem vermemesinin yattığını savundu.

  Kaya, iki ülke ilişkilerinin öncelikle dostluk, kardeşlik ve çıkarlar bağlamında önemli olduğunu vurgulayarak, Ankara ve Bakü'nün dikkatli olması, kamuoyların sağduyuyla konuyu takip etmesi gerektiğini kaydetti.

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da gündemdışı konuşmasında, çocuk yaşta evlilikleri dile getirdi.

  Arıtman, erken yaşta evlilik oranının yüzde 35 olduğunu, bunun her 3 evlilikten 1'inin 18 yaşında yapıldığı anlamına geldiğini söyledi. Erken yaşta evliliğin, çocuk hakları ihmali ve istismarı olduğunu belirten Arıtman, erken yaşta evliliklerin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için Meclisin düzenlemeler yapması gerektiğini ifade etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı