Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiçek:İran endişeleri ortadan kaldırmalıdır

  A.A.
  27 Şubat 2006 - 19:19Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 19:29

  Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, “Dost ve komşu ülke olarak İran'dan beklentimiz; uluslararası camianın endişelerini ortadan kaldıracak bir tavır ve açıklık içinde olması ve uluslararası kurallara uymasıdır”Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, dış politika konusunda değerlendirmelerde bulunulduğunu belirtti.

  İran'ın nükleer faaliyetlerinin de ele alındığını belirten Çiçek, MGK toplantısında konunun detaylandırıldığını anımsattı. İran'ın Türkiye'nin en eski komşularından biri olduğunu dile getiren Çiçek, iki ülke arasında dostane ilişkilerin olduğunu, sınırın uzun yıllardır değişmediğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin de dostluk çerçevesinde sürdürüldüğünü söyledi. Hükümet Sözcüsü Çiçek, İran'ın nükleer faaliyetleri ve çalışmalarıyla ilgili olarak dünya kamuoyunda endişeyle izlenen rahatsızlıklar bulunduğunu ifade ederek, bu rahatsızlığın giderek tırmanışa geçtiğini gözlemlediklerini belirtti. Çiçek, bir taraftan Irak'taki huzursuzluk ve rahatsızlığın giderek mezhep çatışmasına dönüştüğünü ve Irak'ın bütünlüğünü tehdit eder hale geldiğini diğer yandan da İran'ın nükleer faaliyetlerinin bütün dünyada rahatsızlık yaratmasının Türkiye'nin bu konularda olup biteni daha yakından takip etmesini gerekli kıldığını anlattı. Çiçek, şunları söyledi:  “Venezüella, Küba ve Suriye dışında İran'daki bu nükleer faaliyetlerle ilgili uluslararası camia çok açık olarak endişelerini ve tereddütlerini ortaya koymuştur. Biz, bu ihtilafın tırmandırılmadan çözüme kavuşturulmasından yanayız. Hiç şüphesiz ki her ülke barışçıl amaçla nükleer çalışmalar yapabilir. Ancak bunun şeffaf, açık ve her türlü endişeden uzak olması lazım. Bu meselede bizim dost ve komşu ülke olarak İran'dan beklentimiz; uluslararası camianın endişelerini ortadan kaldıracak bir tavır ve açıklık içinde olması ve uluslararası kurallara uymasıdır. Eğer bu gerçekleşmezse, önümüzdeki günlerde en çok bizi rahatsız edecek olaylar, gelişmeler olmasın, bunun için dostça uyarılarımızı diplomatik yollardan söylemeye gayret ediyoruz.” Çiçek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Katar'daki toplantılarla ilgili kurula bilgi verdiğini aktardı.

  Hükümet Sözcüsü Çiçek, bir gazetecinin, “İranlı yetkililer, yaptıkları açıklamalarda, nükleer enerji konusundaki kaygılar için 'biz insani amaçlı çalışmalar yapıyoruz' diyorlar. Bu açıklamalar Türkiye'yi tatmin ediyor mu? Ayrıca İran'daki gelişmeler konusunda Türkiye'nin bir girişimi olacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

  “İran'ın açıklamalarını biliyoruz ama İran'ın açıklamaları 3 ülke dışında diğerlerini tatmin etmedi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu da tatmin etmedi. Bu konuda endişeleri, tereddütleri var. Taraflardan birinin 'Ben bu işi, bu maksadın dışında yapmıyorum' demesi, sorunu çözmeye yetmiyor. Yetmiş olsaydı, zaten bizim böyle bir değerlendirme yapmamıza gerek yoktu. Tedirginliğe gerek yoktu.

  Belli ki bu, uzun zamandan beri tartışılan, toplantıların konusu olan, Güvenlik Konseyi'ne götürülecek kadar önemli konu. Programa uygun şekilde, bu çalışmayı sürdürmeye ihtiyaç var. Biz bunu bekliyoruz. Dünyanın beklentisi de bu yönde.”

  IRAK'TAKİ İÇ ÇATIŞMALAR

  Yurtdışından doktor getirilmesi konusunun Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınmadığını bildiren Çiçek, bir soru üzerine, İran ile Cumhurbaşkanı, Başbakan ya da Bakan düzeyinde herhangi bir temasın şu an için görünmediğini söyledi.

  Çiçek, “İran'a operasyon riski artıyor mu? Şii lider Sadr, ne zaman Türkiye'ye gelecek?” sorusuna, “Onun tarihi belli değil. Tarihi belli olan, Irak Başbakanı Caferi'nin Türkiye'ye geleceğidir. Gelmesi gerekenler gelecektir çünkü Irak'ta durum vahamet arzediyor. Bir mezhep çatışması sürecine giden çatışma, sadece Irak ile sınırlı kalmıyor. Başka ülkeler açısından da endişe verici bir durumdur. Onun için burada Türkiye daha aktif rol oynuyor. Söylemesi gerekenler neyse, onları söylemenin gayreti içinde. Ya özel koordinatör yoluyla ya da Türkiye'ye gelen muhataplarına bunları söylüyor” yanıtını verdi.

  Hükümet Sözcüsü Çiçek, “Bugün New York Times Gazetesi'nde, Irak'taki iç çatışmaların artması ve ülkenin bölünmesi halinde Türkiye'nin Irak'a operasyon düzenleyebileceği yolunda istihbarat raporlarından kaynaklanan haber yayınlandı. Türkiye'nin yakın gelecekte böyle bir planı var mı? Irak'a askeri operasyon Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldi mi?” sorusunu, “Türkiye, Irak'ın bütünlüğünden, birliğinden yanadır. (Bu çatışmalar olmasın, bu tür ihtimaller akla gelmesin) diye uğraşıyoruz. Şu an bizim çabamız öyle” diye yanıtladı.

  “KÜRE OPERASYONU”

  Çiçek, başka bir gazetecinin, Küre Operasyonu'nda “Sauna Çetesi” olarak adlandırılan örgütle ilgili gazetelerdeki haberleri hatırlatarak, “Çete diye adlandırılan bu organizasyonun aslında darbe planladığı, darbe zemini oluşturmaya yönelik çalışmalar yaptığına ilişkin iddialar var. Hükümetin bu organizasyona ilişkin tanımlaması nedir?” sorusu üzerine şunları söyledi:

  “Biz çete meselesini bugün konuşmadık. O, bütün boyutlarıyla yargıda. Darbe zaten suçtur. Yasadışı bir durum varsa, ona Ankara'nın ilgili savcılığı el koymuştur. Bütün yönleriyle soruşturuyor. Yazılanların ne kadarı doğrudur, ne kadarı yürütülen soruşturma kapsamındadır, bu safhada bilmem mümkün değil. Bir taraftan yasadışılıktan söz ediyoruz ama öbür taraftan, daha henüz iddianame bile tanzim edilmeden gizli bir soruşturmayla ilgili her türlü metinler yayınlanıyor. İnsanlar rahatsız oluyor mu, rencide oluyor mu, olmuyor mu, bunlar önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Onun için bence iddianame tanzim edilmeden yazılar yazmak, çok da doğru şeyler değil. Çünkü geçmişte bunların çoğunun altı boş çıktı. İnsanların onurlarıyla oynanması kaldı. Bu konuyla ilgili yargı sürecini beklesek, bence daha doğru bir iş yapmış oluruz. Çünkü sonuçta, bu kadar iddialı yazılar yazılıp, yazıldığı gibi sonuç elde edilmediği takdirde, bundan en büyük yarayı yargı alıyor. Doğrusunu isterseniz, ben bu yazılan çizilenlerle ilgili bilgi sahibi değilim. Olmamam da gerekiyor. Bunu bilecek olan, soruşturmayı yürüten savcıdır. Geçmişte de böyle çarşaf çarşaf metinler yazıldı ama bunların bir kısmı doğru çıkmadı. Yasadışı bir husus varsa, ucu nereye kadar uzanıyorsa, kiminle ilgiliyse, ilgili savcılık, bunun soruşturmasını yapar, yapmalıdır. Bizim de beklentimiz odur.”

  GÜMRÜKLERİN GÜVENLİK BOYUTU DA ÖNEMLİ

  Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Çiçek, gümrüklerin sadece ticari ve ekonomik hayat açısından değil güvenlik boyutuyla da önemli olduğunu vurgulayarak, “Gümrük meselesi Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisidir, bununla ilgili yeni bir yapılanmaya, bu konudaki bir kısım işlemlerin daha değişik bir anlayışla ele alınmasına ihtiyaç var” dedi.

  Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

  Kurulda gümrükler konusunun ele alındığını belirten Çiçek, konunun zaman zaman ülke gündemine geldiğini, hassas bir konu olduğunu ve birtakım düzenlemeler hazırladıklarını bildirdi. Çiçek, şunları kaydetti:

  “Gümrükler, sadece ticari ve ekonomik hayatımız açısından değil güvenlik boyutuyla da önemli. Gümrük meselesi Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisidir. Bununla ilgili yeni bir yapılanmaya, bu konudaki bir kısım işlemlerin daha değişik bir anlayışla ele alınmasına ihtiyaç var.

  Başbakanlığın koordinatörlüğünde ilgili bakanlıklar ve kuruluşların iştirakleriyle bir süreden beri bir çalışma sürdürülüyordu. Bu konuyla ilgili bugün bilgi sunuldu. Bu konunun bir süre daha üzerinde çalışılacak.”

  GÜMRÜKLERDE ETKİLİ KOORDİNASYON

  Gümrükler konusunda gerekli yasal düzenlemelerden önce, Başbakanlık genelgeleri ya da Bakanlar Kurulu kararlarıyla düzeltilecek hususlar bulunduğunu belirten Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Düzenleme yapıldığı takdirde etkili bir koordinasyonun sağlanması mümkün olacaktır. Çünkü gümrük alanlarında sadece gümrük teşkilatı değil Tarım Bakanlığı'ndan tutun Emniyet birimlerine kadar oralarda çeşitli devlet birimlerini uzantıları var. Bunların hepsinin etkili bir şekilde koordine edilmesini sağlayacak etkili bir düzenlemeye gidilecektir. İthalat ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması gerekmektedir. Gümrük kapılarındaki en büyük sıkıntıların başında bu işlerin çokluğu ya da karmaşıklığı, bundan doğan kuyruklar ve şikayetler var. Onun için bu işlemlerin kolaylaştırılması ve işlem süreçlerinin basitleştirilmesi, giriş çıkışların kontrol altına alınması ve rehabilitasyonu, kaçakçılık ile etkili mücadele, görevli birim sayısının azaltılması ve neticede itibariyle de AB müktesebatına uyumun sağlanması başlıklarını taşıyan bir takdim bugün yapılmıştır.” Çiçek, bu projelerin hayata geçirilmesinin ardından gümrükteki şikayetlerin büyük oranda ortadan kalkacağını ifade etti. Bakanlar Kurulu'nda Uyuşmazlık Mahkemesi'nin kuruluş ve işleyişiyle ilgili yasa tasarısının imzaya açıldığını bildiren Çiçek, toplantıda AB'ye uyum süreciyle ilgili sunum yapıldığını da belirtti. Çiçek, bugüne kadar 13 tanıtıcı, 9 ayrıntılı tarama yapıldığını ifade ederek, eğitim, bilim ve araştırma konularında Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Konseyi'ne ilgili bir rapor sunduğunu anımsattı.  Çiçek, 25 ülkede bu konuda konsensüs olduğunu ve fiili müzakerelerin başlamasında bir engel bulunmadığını belirterek, “Bu konuda önümüzdeki günlerde siftah yapacağız” dedi.

  HAYVANCILIKLA İLGİLİ PROBLEMLER

  Çiçek, AB müzakere süreci içerisinde en çok üzerinde durulacak konunun tarım ve hayvancılık olduğunu belirtti ve kurulda bu konunun ayrıntılı olarak ele alındığını bildirdi. Çiçek, hayvancılığın; işletme yapısı, hayvan ırkının ıslahı, yem problemi, sektörün desteklenmesi, pazar problemi, hastalıkla mücadele olmak üzere en az altı konuda problemi bulunduğunu söyledi.  Hayvancılığı hükümet olarak desteklediklerini ve her geçen gün bu desteğin arttığını dile getiren Çiçek, “2006 bütçesinde 550 trilyon liralık hayvancılığa bir desteği sağlamış olacağız. Onun dışında işletme yapısı, hastalıklarla mücadele hayvanların ıslahı ve diğer pazar problemleriyle ilgili olarak da Tarım Bakanlığı'nın çok yönlü çalışmaları var” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı