Gündem Haberleri

  Çiçek: Bize göre deprem 5.7

  ANKA
  20.05.2011 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Dün gece Kütahya’nın Simav ilçesinde yaşanan depremin ardından Kandilli Rasathanesi Müdürü Mustafa Erdik yaptığı açıklamada depremin büyüklüğünü 5.9 olarak açıkladı. Bugün ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Eksik bilgiler zaman zaman olabilir ama bize göre deprem 5.7 büyüklüğündedir” dedi.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kütahya’nın Simav ilçesinde yaşanan depreme ilişkin yaptığı açıklamada, iki kişinin hayatını kaybettiğini ve 70’in üzerinde yaralanan vatandaşların tedavilerinin devam ettiğini kaydetti. Çiçek, siyanür barajına ilişkin şu ana kadar bir tehlike tespit edilemediğini belirtirken, “Eksik bilgiler zaman zaman olabilir ama bize göre deprem 5.7 büyüklüğündedir” dedi.   
   
  Çiçek, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Merkez Binada basın toplantısı düzenledi. Deprem meydana geldiği andan itibaren il yöneticileriyle koordineli bir çalışma yürüttüğünü belirten Çiçek, Kütahya Valiliği ile iletişim kurulduğunu, İçişleri, Ulaştırma, Sağlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bayındırlık ve İskan bakanlıkları ile Kızılay'ın da devreye girmesiyle sıkıntıların bertaraf edilmesi ve asgariye indirilmesi için çok yönlü bir çalışma sürdürüldüğünü ifade etti. Çiçek, deprem bölgesine İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinden toplam 343 arama kurtarma, sağlık ve Kızılay personeli, 50 ambulans olmak üzere 83 araç ile olası can kayıpları ve aramalar için 5 arama köpeğinin ulaştırıldığını aktararak Kütahya Valiliğinin emrine de acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere 2 milyon TL ödenek gönderildiğini bildirdi.

  Kızılay'ın deprem bölgesine 2 bin 13 çadır, 10 bin battaniye, 2 bin 292 şişe su, 2 seyyar mutfak, 3 seyyar ocak, 5 seyyar ikram aracı, 279 muhtelif gıda paketi götürdüğünü de sözlerine ekleyen Çiçek, “Maalesef bu deprem sebebiyle İki vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Birisi kalp krizi sonucu, birisi de camdan atlama sonucu hayatını kaybetti. 70'in üzerinde yaralı vatandaşımız var, bunların tedavileri devam ediyor” diye konuştu.

  İLK ETAPTA 50 TEKNİK PERSONEL GÖNDERİLDİ

  Depremin ardından Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun bölgeye gittiğini anlatan Çiçek, şöyle devam etti:

  “Hasar tespitlerinin süratle yapılması gerekiyordu. Bölgeye ilk etapta 50 teknik personel verilmiştir. Onlar ön tespitleri yapıyorlar. Hafif, orta hasarlı veya ağır hasarlı binaların tespitlerini kısa süre içerisinde yapmış olacağız. Ayrıca bu çalışmaları koordine etmek üzere üç kişilik, AFAD'dan teknik arkadaşlarımız oraya gönderildi. Ortaya çıkan tabloya göre, yeni yerleşim merkezi veya mevcut merkezlerde yerleşim, hasar gören binaların onarılması veya yeniden yapılması dahil tamamını bu arkadaşlarımızın ön tespiti sonucunda değerlendireceğiz. Bunun gereğini aynen diğer, daha evvel yaşadığımız üzücü olaylarda olduğu gibi süratle yapacağız. Yani şu an itibarıyla yetkililer orada. Valimiz, çevre illerden gelen teknik personelimiz orada. Konuyu sayın Başbakanımız ile birlikte yakinen takip ediyoruz.”

  Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çiçek, depremin büyüklüğünün 5.7 ve 5.9 şeklinde farklı açıklandığının belirtilmesi üzerine, depremin büyüklüğünün 5.7 olduğunu ifade etti.

  Sabah saatlerinde basın yayın organlarında ölü sayısının 4 olduğu yönünde bilgilerin yer aldığına işaret eden Çiçek, “Çok şükür 4 değil, 2'dir. Onun için bu türlü eksik bilgiler zaman zaman olabilir ama bize göre deprem 5.7 büyüklüğündedir” dedi.

  "OLAY YERİNE ZİYARET DİKKAT DAĞITIYOR"

  Çiçek, bölgeye hükümetten ziyaretlerin olup olmayacağı yönündeki bir soruyu ise Çevre ve Orman Bakanı’nın bölgede olduğunu hatırlatarak “Eğer gitmemiz gerekiyorsa gideriz ama benim de şöyle bir tespitim var, onu da ifade edeyim; bu türlü üzücü olaylardan sonra çok sayıda ziyaret söz konusu olduğundan yapılacak işler de büyük ölçüde engelleniyor. Çünkü oradaki görevliler gelen kişiye bilgi vermek, olay yerini gezmek filan derken, dikkat de dağılıyor. Onu hesaba katarak, Çevre Bakanı arkadaşımız gece bölgeye gitti, zaten Sayın Valimiz de orada. Devamlı temasımız var. Onun için şu safhada Sayın Başbakanımızın gitmesi söz konusu olmayabilir” sözleriyle yanıtladı.

  Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun deprem nedeniyle primlerin ödenmesinde yeni takvim açıklaması ya da erteleme gibi bir girişiminin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine ise 50 teknik personelin hasar tespit çalışmalarını yaptığını, bu tespitlerin ardından kararlarını vereceklerini ifade etti. Çiçek, “Hiç şüphesiz, genel hayata etkili bir durum olarak telakki edildiğinde biz konuyu Bakanlar Kurulu'na alınmak üzere zaten işlemi başlatıyoruz. O işin formalite kısmı. Mühim olan, şimdi orada üzücü olay yaşanmıştır. Bunun sonuçlarını asgariye indirebilmek noktasında bir çalışma var. Öbürünü her halükarda yaparız orada bir problem yok” dedi. Eti Gümüş’e ait siyanür barajının depremden etkilenip etkilenmediği konusunda ise Bakan Çiçek “Bu konuyla ilgili olarak, tesisin olduğu yer deprem bölgesine 70 kilometre uzaklıkta olduğu ifade ediliyor. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmış, şu ana kadar herhangi bir tehlike tespit edilmemiştir. Şu ana kadar, onu ifade edeyim. Bu tür olaylarda belki her saat başı her konuyu yeni baştan değerlendirmek gerekir. Bu basın toplantısını yaptığımız saat itibarıyla Eti Gümüş'ten kaynaklanacak bir tehlikenin olmadığı bize bildirilmiştir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı