ANTALYA HABERLERİ

“Çiçek Açan Şehirler” Yarışması Jürisi Düzenlemeleri İnceledi

IHA
24.07.2015 - 12:46Son Güncelleme :

ANTALYA, YARIŞMAYA "ÇİÇEK AÇAN ANTLALYA" PROJESİ İLE KATILIYOR.

IHA

Kanada merkezli sivil toplum kuruluşu olan Communities in Bloom’un, “Uluslararası Çiçek Açan Şehirler Proje Yarışması” kapsamında jüri üyeleri Alain Cappelle ve Richard Daıgneault, Kaleiçi’nde yapılan düzenlemeleri inceledi.
Proje alanında incelemelerde bulunan jüri üyeleri yetkililerden bilgi alırken, jüri üyeleri Alain Cappelle ve Richard Daıgneault, proje alanında fotoğraflar çekti. Jüri üyeleri proje kapsamında Kaleiçi’nde gerçekleşen etkinliklere de katılırken, sokak müzisyenlerinin hareketli şarkılara dans ederek eşlik etti.
ASMEK kursiyerlerinin kurduğu geleneksel Türk el sanatları stantlarını ilgiyle inceleyen ve ebru sanatından etkilenen jüri üyeleri, ellerine fırçayı alıp ebru çalışması yaptı. Daha sonra jonglörlük yapmaya özenen Kanadalı Jüri Üyesi Richard Daigneault, jonglörden destek alarak denge tahtasında durmaya çalıştı. Kaleiçi sokaklarında Antalya’da yaşamış medeniyetlerden karakterlerle karşılaşan jüri üyeleri, şaşırdı. Pergeli tüccar, Bizans askeri, Selçuklu kadını, Osmanlı sultanı, Cumhuriyetin ilk dönemlerinden karakterlerin canlı heykelleri büyük beğeni topladı. Jüri, ağaç insan, havada asılı Hint gurusu performanslarıyla yakından ilgilenerek, fotoğraf çektirdi. Son olarak Driftwood sergi açılışı ve kokteyline katılan “Çiçek Açan Antalya Projesi” jüri üyeleri, Eski Yanık Hastane alanında yapılan park çalışmasını da inceleyip seyir terasından Yat Limanı ve Antalya gün batımı manzarasını seyretti. “Çiçek Açan Antalya Projesi” jüri üyelerine yaptıkları inceleme sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mitat Yolcu, Dış İlişkiler Daire Başkanı Seval Yasak da eşlik etti.
PROJEDE NELER YAPILDI?
Projesi kapsamında Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak ve Eski Yanık Hastane alanını içine alan düzenlemede sokak boyunca yaklaşık 630 adet ahşap saksı yerleştirilirken, sokak boyunca Antalyalıların ve turistlerin dinlenip soluklanabileceği 17 adet bank üzeri bitki takı konuldu, Hesapçı Sokak girişi ve meydana girilen iki duvarda canlı duvar uygulaması yapıldı. 1200 metrekarelik Eski Yanık Hastane meydanına girişte anıt ağaçları sembolize etmek ve gelen misafirlere toplanma ve gölge alan oluşturacak 3 keçiboynuzu ağacı dikildi. Ayrıca 3 adet keçi heykeli konuldu. Begonvillerle sarılı pergolalar, sıcak yaz günlerinde serinleme amaçlı su havuzları yapıldı. Falezler üzerinden 12 metre uzunluğunda muhteşem Yat Limanı ve Antalya manzaralı cam seyir terası oluşturuldu. Kaleiçi’nin evlerine özgü su kuyuları konularak geçmişte su gereksiniminin nasıl sağlandığı sembolize edildi.Meydan ve sokak boyunca Antalya’nın kaybolan çiçekleri dikildi.Kaleiçi sakinlerinin projeyi sahiplenmesi ve yaşatabilmesi için saksı bitkilerinin sulaması Kaleiçi sakinlerine ve esnafa bırakıldı.
Proje, Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Expo 2016, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Peyzaj Mimarları Odası ve STK’larla işbirliği içinde yürütülüyor. Yaklaşık 4 milyon 530 bin lira bedel ile uygulamaya çıkan Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi, 9 Mart 2015 tarihinde başladığı ve 6 Temmuz 2015 tarihinde yapımının tamamlandığı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden “Çiçek Açan Şehirler” Yarışması Jürisi Düzenlemeleri İnceledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Çiçek Açan Şehirler” Yarışması Jürisi Düzenlemeleri İnceledi haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı