Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CIA'nın Pinochet'le işbirliği kanıtlandı

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 1999 - 00:01

  ABD'nin Şili'deki 1973 darbesinden sonra iktidara gelen Augusto Pinochet güçlerince ülkede işlenen binlerce siyasi cinayet ve yoğun insan hakları ihlallerini bile bile Şili diktatörüyle işbirliği yaptığı, Washington tarafından açıklanan gizli belgelerde ortaya çıktı. 5800 sayfalık gizli Pinochet belgeleri, önceki gün hükümetçe yayımlandı. Belgeler arasında bulunan ve darbeden hemen bir ay sonra çekilmiş olan gizli bir CIA telgrafında ‘‘Şili'de yeni yönetim akıl almaz şekilde güç kullanıyor. Burada kan gövdeyi götürüyor’’ ifadesi dikkat çekti.

  Mesajda, Pinochet yönetiminin yeni rejimin karşıtlarına karşı inanılmaz boyutta vahşet uyguladığı ve görünür gelecekte de bu politikanın süreceği Amerikan yönetimine iletiliyor. Bilindiği gibi dönemin ABD Başkanı Richard Nixon, Soğuk Savaş koşullarında Pinochet'nin sergilediği katı anti-komünist tutumdan dolayı Şili diktatörüyle ilişkilerini güçlendirmeyi tercih etti.

  CIA belgelerinde, Pinochet döneminde öldürülen muhalif sayısının 10 bine ulaşmış olabileceği de belirtildi. Şili hükümeti ise, bu dönemde yaşamını yitirenlerin sayısını 244 olarak veriyor.

  Yayınlanan belgeler arasında Charles Horman adlı bir Amerikalı'nın darbe sırasında Pinochet güçlerince tutuklanıp öldürülmesini kapsayan bölümler de bulunuyor. Bu öykü üzerine 1982 yılında çevrilen ve başrolünü Jack Lemmon'ın oynadığı ‘‘Kayıp (Missing)’’ filmi, dünyanın dikkatini Şili üzerine çekmişti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı