Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "CIA ve MI6 militanlarla bağlantı halinde"

  Hürriyet Planet
  19 Ekim 2011 - 10:52Son Güncelleme : 19 Ekim 2011 - 11:07

  Pakistan Genelkurmay Başkanı Aşkaf Kayani, ABD’nin sınırları içinde yapmayı planladığı operasyonları sert dille eleştirirken, Washington’a uyarılarda bulundu. Kayani, Pakistan İç İstihbarat Servisi’nin (ISS) Hakkani örgütüyle bağlantısı olduğunu iddiasını da, “CIA ve MI6’in de bu tür bağlantıları var” diyerek cevapladı.

  Kayani parlamentonun savunma komitesinde yaptığı konuşmada, “ABD’nin Pakistan’ın kritik sınır bölgesine operasyon düzenlemek yerine Afganistan’a istikrar getirmeye odaklanması gerektiğini” söyledi.

   

  Kayani ayrıca, “Kuzey Veziristan bölgesinde Hakkani militanlarını hedef alacak geniş çaplı bir operasyon düzenlenmesi kararının Pakistan’a ait olduğunu” belirtti.

   

  ABD’nin operasyon hazırlıklarına rest çeken Kayani, “Washington’ın bu bölgede tek taraflı eylem düzenlemeden önce 10 defa düşünmesi gerektiğini” vurguladı.

   

  Adının açıklanmaması koşuluyla Reuters’a konuşan Pakistanlı bir milletvekili, Kayani’nin, “Pakistan Irak veya Afganistan’a benzemez” ifadesi kullandığını da sözlerine ekledi.

   

  Pakistan’a milyarlarca dolar yardımda bulunan ABD, sınır bölgesinden NATO ve Afgan güçlerine saldırılar düzenleyen militanlara operasyon düzenlemesi için Pakistan’a yıllardan beri baskı yapıyor.

   

  Bu baskı, Mayıs ayında El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinin ardından iyice arttı. Operasyonun ardından yıllardan beri nerede olduğu tespit edilmeye çalışılan Bin Ladin’in Pakistan’da saklandığı ortaya çıkmıştı.

   

  “CIA MİLİTANLARLA BAĞLANTI HALİNDE”

  ABD Genelkurmay Başkanı Mullen’ın, Hakkani terör ağını ISS ile doğrudan bağlantılı ilan eden açıklamaları, Pakistan liderlerini çileden çıkarmıştı. Pakistan, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından başlatılan “terörle savaşta”, tüm ülkelerden daha fazla kayıp verdiklerini belirtti.

   

  Mullen’ın ISS’ye yönelik açıklamalarına da cevap veren Kayani, milletvekilinin verdiği bilgiye göre şu ifadeleri kullandı:

   

  “Tüm istihbarat birimlerinin bağlantıları var. CIA ve MI6 bu tür bağlantılara sahip değil mi? … Bu iyi çocuklar size bilgi vermiyor. Ancak bu tür bağlantılar sayesinde istihbarat elde ediliyor. Konu, bu bilgileri olumlu mu olumsuz mu kullanacağınız” dedi.  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı