Teknoloji Haberleri

  "Chrome'u da kırın"

  Hürriyet Haber
  07.02.2011 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Google, tarayıcısı Chrome'u kırdırmak istiyor... Hem de üzerine para bile vermeye hazır...

  Bu yıl beşincisi yapılacak olan Pwn2Own'da yarışmacılar yine hünerlerini sergileyecek. Ancak yarışmacıların bilgisayar yazılımlarını kırmak için uğraşacağı yarışmaya bu yıl Google'ın tarayıcısı Chrome alınmamıştı. Nedeni ise aynı internet kitiyle yarışan başka bir tarayıcının, Apple'ın Safari tarayıcısı, zaten yarışmada olmasıydı.

  Bu haberi yeni alan Google, yarışmayı düzenleyenlere durumu yeniden düşünmeleri için teklif götürdü ve üstüne üstlük 15 bin dolar olan para ödülünün üzerine kendileri de 20 bin dolar vermeyi teklif etti. Geçen yılki yarışmada hacker'lar tarafından kontrol edilemeyen tek tarayıcı Chorme'du. Bunun nedeni olarak gösterilen ise Google'ın tarayıcısında kullandığı "sandbox"tı. Geçilmesi çok zor olan bu güvenliğin geçen yılki 10 bin dolarlık ödül için değmeyeceği görüşü hüküm sürmüştü.

  Tabii geçen 12 ay içerisinde bu güvenlik sistemi Adobe tarafından, sürekli hacker'ların bir araç olarak kullandığı okuyucusuna da yüklenmişti. Bu sene hangi tarayıcı alnının akıyla yarışmadan çıkacak ya da çıkabilen olacak mı, merakla bekliyoruz...

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı