Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Chrome kullananlar dikkat! İşte kimsenin bilmediği müthiş özellikler

  Hürriyet Haber
  20 Mart 2017 - 08:14Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 08:15

  Chrome'un bu gizli özelliklerine ulaşmadan kendinizi uzman bir Chrome kullanıcısı olarak görmeyin!

  Chrome'u kullanmak çok kolay, web'de gezinmeye başlamak için aramak istediğinizi veya adresi adres çubuğuna yazmanız ve Enter'a basmanız yeterli. Ancak sıkı bir Chrome kullanıcısı olmak bu kadar kolay değil. Bunun için gizli sayfalara ve özelliklere nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekiyor.

  Chrome'un sakladığı ayarlar, sandığınızdan çok olabilir. Bu ayarların çoğu ortalama kullanıcı için hiçbir şey ifade etmese de, bazılarını öğrenmek isteyebilirsiniz. İşte en önemli 9 gizli Chrome sayfası.

  1. chrome://flags

  Daha önce "Labs" olarak tanınan Flags sayfası, 120'den fazla işlev ve ayarla en eğlenceli Chrome sayfası. Bu listeyi bir başlangıç noktası olarak kullanabilirsiniz ancak buradaki ayarların bazen Chrome'e dahil edilerek veya iptal edilerek ortadan kaybolabildiğini unutmayın.

  2. chrome://omnibox

  Chrome'un geçmiş işlevi, ziyaret ettiğiniz tüm sayfaları kaydetse de, aracı arama terimlerini ve sonuç sayfalarını geri getirmek için kullanmak biraz zor. Bu noktada Omnibox sayfası devreye giriyor. Omnibox sayfasında adres çubuğuna girdiğiniz her sorgu içinde arama yapabiliyorsunuz.

   

  3. chrome://network-errors

  Chrome işler ters gittiğinde belirli bir web sitesini açamayabilir. Peki bunun nedenini nasıl anlayabilirsiniz? Chrome'un sorun giderme konusunda çok iyi olduğu söylenemez. Peki Chrome'un hata kodlarını ve anlamlarını listeleyen bir Chrome sayfası olduğunu biliyor muydunuz? chrome://network-errors yazın ve karşınıza çıkabilecek 200 hatayı ve tanıtıcılarını görün.

  iPhone 7 Plus Retro Edition geliyoriPhone 7 Plus Retro Edition geliyor!

  4. chrome://crashes

  Chrome, her beklenmeyen kilitlenmeyi günlük dosyasına kaydediyor. Kilitlenmeyle ilgili bilgileri Google'a göndermeniz, sorunun giderilmesi konusunda Google'a yardımcı olabilir. Bu işlevin çalışabilmesi için Menü > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Gizlilik yolunu izleyin ve Kullanım istatistiklerini ve kilitlenme raporlarını Google'a gönder kutucuğunu işaretleyin.

  5. chrome://plugins

  Chrome'un, Chrome Web Store'dan yükleyebildiğiniz uzantıların yanında, bir de eklenti sayfası bulunuyor. Özel eklentiler yüklemediyseniz, Chrome 56'da şu eklentileri görmeniz gerekiyor: Adobe Flash, Chrome Native Client, Widevine Content Decryption Module ve Chrome PDF Viewer.

  6. chrome://terms

  Chrome'u ilk yüklerken kullanım şartlarını gözünüz kapalı kabul ettiyseniz, web tarayıcınızın hakkınızda ne gibi bilgileri topladığını merak ediyorsanız, chrome://terms sayfasına gidebilirsiniz.

  7. chrome://view-http-cache

  Ana menüdeki Geçmiş düğmesi, size sadece ziyaret ettiğiniz sayfaları gösterirken bu sayfada siz fark etmeden çağırılan web sayfalarının hepsi listeleniyor.

  Whatsappın bilmeniz gereken 6 müthiş özelliğiWhatsapp'ın bilmeniz gereken 6 müthiş özelliği

  8. chrome://predictors

  Google'ın adres çubuğuna yazdıklarınızı nasıl otomatik olarak tamamladığı bazen merakınızı uyandırabilir. chrome://predictors sayfası, bu işlemi biraz daha saydam bir hale getiriyor. Sayfada önceki etkinliklerinize dayalı olarak otomatik tamamlama listesini görebiliyorsunuz.

  9. chrome://net-internals

  Bu sayfa, Chrome'un ağ bağlantılarıyla ilgili sorunları incelemeye izin veren araçlar içeriyor. Sayfadaki çoğu aracın normal kullanıcıların ihtiyaç duymayacağı araçlar olduğunu söylemeliyiz. Ancak bant genişliğini izlemek, soket bağlantılarını yönetmek, alternatif hizmet eşleştirmelerini öğrenmek gibi konular ilginizi çekiyorsa, sayfa tam size göre olabilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GOOGLE ÇALIŞANLARI NASIL UYUYOR?

  Etiketler: chrome , google , internet
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı