« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Chris Froome'dan IAAF'a doping eleştirisi

Dünyaca ünlü Büyük Britanyalı bisikletçi Chris Froome, doping testlerine gereken bütçeyi ayırmadığı gerekçesiyle Uluslararası Atletizm Federasyonunu (IAAF) eleştirdi.

AA
SON GÜNCELLEME

İngiliz basınına konuşan Froome, atletizmde doping kontrolüne gereken önemin verilmediğini savunarak, "Gördüğüm kadarıyla, atletizmde doping kontrolleri, bisiklet yarışlarındaki seviyede değil" dedi.

Kariyerinde iki kez Fransa Bisiklet Turu'ndan zaferle ayrılan Froome, atletizmde doping kontrollerine yeterince bütçe ayrılmadığını belirterek, "Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) doping testlerine yılda yaklaşık 6 milyon sterlin harcıyor ve bu miktarın büyük bir kısmını yarışlara katılan takımlardan sağlıyor. Atletizmde ise testlere ayrılan yıllık bütçe, bunun sadece dörtte biri. Dopingin sonlanması için çok daha fazla yatırım yapılması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bisiklet yarışlarında kontrollerin eskiye oranla çok daha sıkılaştığını anlatan 30 yaşındaki sporcu, "Sporun gerçekten çok kirli olduğu 10-15 yıl öncesine oranla bisiklette bazı şeyler ciddi şekilde değişti. UCI, bisikletçileri 24 saat takip edebileceği teknolojik testlerle kontrol ediyor. Sistemin çok iyi işlediğini rahatlıkla söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Geçen ay düzenlenen Fransa Bisiklet Turu'nu şampiyon tamamlayan Froome'un, doping yaptığı iddiasıyla yarış sırasında antrenman verileri dijital ortamda çalınmıştı. UCI ise yapılan kontrollerde doping maddesi kullanan bisikletçiye rastlanmadığını açıklamıştı.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.