Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'nin yeni Grup Başkanvekilleri Altay ve Hamzaçebi

  Okan KONURALP/ANKARA
  26 Haziran 2013 - 12:34Son Güncelleme : 26 Haziran 2013 - 19:05

  CHP TBMM Grubunun bu sabah saat 10.00’da başlayan Grup Başkanvekilliği seçimlerinde ilk turda Sinop Milletvekili Engin Altay sürprizi yaşandı. CHP'nin yeni grup başkanvekilleri Engin Altay, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce oldu. Güldal Mumcu ise TBMM Başkanvekili seçildi.

  Hiç bir aday ilk turda seçilmek için gerekli olan 68 oy barajını aşamazken, Altay 59 oyla en yüksek oy alan isim oldu.

  Seçime mevcut grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce ile Sinop Milletvekili Engin Altay, Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Konya Milletvekili Atila Kart “en güçlü adaylar” olarak girdi. Yaklaşık bir saat süren ilk tur oylamanın sonucunda Altay 59 oy alırken, sırasıyla Akif Hamzaçebi 57, Emine Ülker Tarhan 47, Özgür Özel 46 oy aldı. CHP üç grup başkanvekilinden biri olan Muharrem İnce’nin ise 39 oyda kalması dikkat çekti. İnce’yi 37 oyla Hurşit Güneş izledi.

  İkinci turda ise  Engin Altay 70, Akif Hamzaçebi de 68 oy alarak CHP'nin grupbaşkanvekilleri oldu. CHP'de üçüncü grup başkanvekiliği için üçüncü tur oylamada yeter sayıda oy çıkmayınca 4'ncü tur oylamaya geçildi.

  4'ncü tur oylamada Özgür Özel ve Emine Ülker Tarhan çekildi. Beşinci turda tek başına yarışan Muharrem İnce 68 oy alarak seçilen son grup başkanvekili oldu.

  TBMM BAŞKANVEKİLİ BELLİ OLDU

  Grup başkanvekili seçimlerinin yanı sıra TBMM Başkanvekilli seçimleri de yapıldı. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu 39 oyla en fazla oy alan isim oldu. Kesimoğlu’nu CHP’nin mevcut TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu 32 oyla takip etti. İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise 30 oy aldı. Tunceli milletvekili Kamer Genç’in ise diğer üç adaya göre çok daha düşük oy aldı. TBMM Başkanvekilli seçimlerinde ikinci tur oylamaya geçildi. Oylama sonucunda Güldal Mumcu TBMM Başkanvekili seçildi.

  Ayrıntılar geliyor...

  okonuralp@hurriyet.com.tr
  twitter.com/okonuralp

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı