Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP’nin ‘referandum’ çıkmazı

  ANALİZ: DENİZ ZEYREK
  20 Nisan 2016 - 22:43Son Güncelleme : 20 Nisan 2016 - 22:45

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili anayasaya geçici bir madde ihdasına dair teklifini kabul edeceğini açıklamıştı. Bu durum, ‘Hayır’ tavrı bekleyen CHP tabanında ve partinin TBMM grubunda şok etkisi yarattı.

  Kılıçdaroğlu tavrını açıkladıktan sonra siyasi kulislerde önce şu görüş öne çıktı: Kılıçdaroğlu, ‘Evet’ demeyi tercih etti. Çünkü hem AK Parti, “Bakın ‘Hayır’ diyerek HDP ile saf tuttular” diyemeyecek. Hem de CHP’li vekiller gizli oylamada istedikleri tavrı sergileyecekler. Sonuçta 367 bulunamazsa, ‘Fire bizden değil, AK Parti’den de kaynaklanmış olabilir’ denilerek işin içinden çıkılabilir. Ancak parti kulislerinden aldığımız bilgi, bu ‘teori’nin gerçeği tam da karşılamadığını, Kılıçdaroğlu’nun kararını asıl şekillendiren konunun ‘dokunulmazlık referandumu’ ihtimali olduğunu ortaya koydu. Şöyle ki; CHP yönetiminde şu tespitler yapıldı:

  CHP DESTEK VERMEZSE

  Cumhurbaşkanı, AK Parti ve hatta MHP, ‘CHP bölücülerle saf tuttu’, ‘CHP’liler yargıya hesap vermekten kaçtı’ propagandası yapacak.

  MHP desteği ile 330 ile 367 arasında bir oyla yasa TBMM’den geçebilir ve zorunlu olarak referanduma gidilebilir. AK Parti yönetimi dokunulmazlıkları referanduma götürmeme eğiliminde olsa da Cumhurbaşkanı’nın telkini ile referanduma gitme ihtimali çok yüksek ve sonuç çok yüksek bir oranla ‘evet’ çıkar. Bu durumda dokunulmazlıkların kaldırılmasını engelleyemeyecek olan CHP, aynı zamanda ‘bölücülerle saf tutma’ suçlamasından kaçamayacak. 

  Olası bir referandumda, HDP’nin güçlü olduğu illerde gerilim had safhaya yayılacak. Ülke genelinde başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AK Parti ve MHP’nin mitinglerinde milliyetçilik dalga dalga yayılacak ve toplumsal barışı olumsuz etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabilecek.

  CHP DESTEK VERİRSE

  Referandum yapılmak zorunda kalınmayacak. 

  Referandum öncesinde ve sonrasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık ve anayasa arayışlarına büyük destek sağlayacak milliyetçilik ortamının oluşması mümkün olmayacak.

  CHP’nin ulusalcı tabanının beklentileri de karşılanmış olacak. 

  ‘EVET’TE ISRAR EDECEK

  Bazı CHP’liler, bu durumu ‘Şantaja teslim olmak’ gibi yorumlasa da CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun bugün yapacağı kapalı grup toplantısında bu ihtimalleri milletvekillerine anlatarak, “Teklif 367’den fazla oyla kabul edilmeli. Türkiye bu gerilim ortamında böyle bir referandumu kaldıramaz” telkininde bulunması bekleniyor. 

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı