Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'nin gensoru önergesi reddedildi

  Hürriyet Haber
  26 Ekim 2005 - 00:19Son Güncelleme : 26 Ekim 2005 - 00:19

  CHP'nin, Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesi reddedildi.

  CHP'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi.

  Galataport ve Kuşadası Limanı ihaleleri ile TÜPRAŞ'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışında “ihaleye fesat karıştırdıkları, görevi kötüye kullandıkları ve kamuyu zarara uğrattıkları” gerekçesiyle verilen önergenin oylamasına, 503 milletvekili katıldı.

  Önergenin gündeme alınması, 161 kabul oyuna karşılık 341 oyla reddedildi. Oylamada, 1 milletvekili çekimser kaldı.

  UNAKITAN: VİCDANIM RAHAT

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport, TÜPRAŞ ve Kuşadası Limanı konusunda vicdanının rahat olduğunu belirterek, işlemlerin yasalara uygun olduğunu söyledi.

  TBMM Genel Kurulu'nda kendisine yönelik eleştirileri yanıtlayan Unakıtan, iktidar olmanın cesaret gerektirdiğini belirtti. Unakıtan, “Muhalefet olmak da kolay değil. Tenkit edeceksin. Muhalefet Genel Başkanı'nı dinledim. Yalan, gerçeklerle bağdaşmayan ifadeler kullandı. Böyle muhalefet olur mu? Sabah okuduğun gazete haberlerine göre muhalefet, ancak bu kadar olur” dedi.

  İsrailli işadamı Sami Ofer ile Bakanlık'ta gece 02.00'de görüştüğü iddialarının gerçekdışı olduğunu kaydeden Unakıtan, “Gündüz torbaya mı girdi, niye gece görüşeyim? Ama gündüz görüşürüm, herkesle görüşürüm” diye konuştu.

  “TÜPRAŞ'ın 14.76'lık hissesinin satışı, yasa ve mevzuata uygun olarak başarıyla gerçekleştirildi” diyen Unakıtan, bunun İMKB ve SPK'ya bildirildiğini, İMKB bültenlerinde de yer aldığını kaydetti. Satış işleminin hiçbir aşamasında eksiklik olmadığını vurgulayan Unakıtan, “Aksi söz konusu olsaydı, İMKB buna nasıl izin verirdi?” diye sordu.

  Bakan Unakıtan, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin 4 milyar 140 milyon dolara satılmasının, “pazarlama stratejisini iyi bilmekle” mümkün olduğunu belirterek, “Bunun için takdir görmemiz gerekir. Devletin kasasına 4 milyar 140 milyon daha girdi. Çünkü TÜPRAŞ'ın yüzde 100 hissesinin değeri bu kadardı. Bizi alkışlamaları lazım ama nerede...” dedi.

  Satışın gizli yapılmadığını vurgulayan Unakıtan, şöyle devam etti:

  “Bazıları bizzat bana geldi, 'Çok yükseğe sattığınız için biz giremedik' dediler. Morgan Stanley bunlardan biri... Türkiye'de 17 Aralık öncesi ve sonrası diye 2 önemli tarih var. 17 Aralık'ın bize ne getirdiğini soranlara şunu söyleyeceğim; 17 Aralık olmasaydı, bu satış nasıl olacaktı? Daha önce 1 milyar 300 milyon değer verilen yüzde 51'lik hisse, 4 milyar 140 milyon dolara gitti.”

  Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin, yürütmenin durdurulması istemini 2 kez reddettiğini belirten Unakıtan, SPK'nın, TÜPRAŞ hisselerinin yüzde 14.76'lık kesiminin satışına ilişkin olarak Özelleştirme İdaresi'ni suçlayan hiçbir kararı bulunmadığını söyledi. Özelleştirme İdaresi'nin, gerçeğe aykırı beyanla İMKB'yi yanıltmasının da söz konusu olmadığını vurgulayan Unakıtan, “ÖİB'in fevkalade yerinde kararı, hukuk ve mevzuata uyun işlemleriyle, Hazinemiz 4 milyar 140 milyon dolar kar elde etmiştir” dedi.

  “HEPSİ FOS...”

  Galataport ihalesine de değinen Unakıtan, “Salıpazarı öyle bir konu ki 15 hükümet, 20 bakan geldi geçti. Sonunda da hepsi fos... Çok şükür burayı özelleştirmek de bize nasip oluyor” dedi.

  “Yavru muhalefet partisi” olarak tanımladığı Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun, “projenin isim babası”' olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Unakıtan, projenin adının, 29 Nisan 2002 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında konulduğunu söyledi. Projeyle ilgili olarak birkaç kez ihaleye çıkıldığını, ancak sonuç alınamadığına işaret eden Unakıtan, şöyle konuştu:

  “Pazarlama diyoruz ya... 'Pazarlama komisyonu nedir' deniyor. Bu işte, o zaman gelen yok. Tanıtamıyorsunuz, gösteremiyorsunuz. Pazarlamak illa satmak değil, malın değerini artırmaktır. Başbakanımız (Ülkemizi pazarlayacağız) dediğinde, bunu anlamakta bile zorlanıyorlar. Bunlar, gayrı bilimsel ve çok çirkindir. Bu kadar basit olmaz. Siyaset bu kadar düşmez. Neticeye bakalım, özelleştirme yapmış mısın yapmamış mısın, AB'ye girmiş misin girmemiş misin, enflasyon düşürmüş müsün?”

  Mumcu'nun “Kuşadası ihalesi sırasında Galataport için söz verdiniz mi?” diye sorduğunu hatırlatan Unakıtan, o tarihte özeleştirmenin kendisine bağlı olmadığını söyledi. Eski bir bakan arkadaşının bunu kendisine sormasına üzüldüğünü, gücendiğini belirten Unakıtan, “Ben o zaman ne Ofer tanırım ne kofer. Ayıp oluyor. Burası açık kürsü. Ne biliyorsanız, elinizde ne bilgi, belge varsa açıklayın Allah aşkına” dedi.

  Unakıtan, Kuşadası Limanı Projesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak Mumcu'nun imzası bulunduğunu belirterek, projenin tek bir noktasının bile değiştirilmediğini ifade etti.

  “RAHMİ KOÇ AÇIKLARDA, NEREDEN DUYACAK?”

  Galataport Projesi ihalesinin kapalı zarf usulü yapıldığını, ilanının gazetelerde yayımlandığını ve herkese açık olduğunu kaydeden Unakıtan, “Rahmi Koç, 'Bilseydim ben de girerdim' dedi. Rahmi Koç nerede, yatıyla Yeni Zelanda açıklarında... Nereden duyacak? Arada bir memlekete geliyor. Oğlu Mustafa Koç dedi ki 'bu ihale şeffaf yapıldı, isteseydik girerdik. 'Sayın Genel Başkan (Baykal), hadi Rahmi Koç onursal başkan, siz de mi onursal genel başkansınız?” diye sordu.

  Projede Ofer'in yüzde 20 hissesi bulunduğunu, asıl payın Türk hissedarlarda olduğunu vurgulayan Unakıtan, “Bu düşmanlık nereden geliyor? İhale komisyonu da mı numara yaptı? Anlaşan firmalar arasında bu kadar fark olur mu? Bu, ihale komisyonuna da katılanlara da kamu kurum ve kuruluşlarına da hakarettir. Vicdani olarak da böyle söylenmemeli” şeklinde konuştu.

  Galataport Projesi ile İstanbul'un ve ülkenin kazanacağını belirten Unakıtan, “Geçmişte kuşların bile uğramadığı Kuşadası Limanı, son gelişmelerle gemilerin uğrak yeri haline geldi” dedi.

  Unakıtan, CHP'li milletvekillerinin zaman zaman tepki gösterdiği konuşmasını tamamlarken, vicdanının rahat olduğunu, AK Parti'nin Türkiye'de değişim ve dönüşümün de öncüsü olduğunu belirterek, “CHP, değişim ve dönüşümün önünde engel olursa, onu biz bile kurtaramayız” dedi.

  MUMCU: GALATAPORT İHALESİNDE BASKI YAPILDI

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde Galataport ihalesinin bir an önce sonuçlandırılması doğrultusunda kendisine baskı yapıldığını söyledi.

  Gensoru önergesi görüşülürken Unakıtan'ın konuşmasına yanıt veren Mumcu, “Unakıtan'ın Genel Kurul'u yanılttığını” öne sürdü. Bunun arkasındaki niyetin eninde sonunda ortaya çıkacağını, kendisinden açıklama veya belge isteyenlerin Bakanlar Kurulu tutanaklarına bakmasını isteyen Mumcu, ancak kendisinin, bu tutanakları açıklamaya yetkili olmadığını vurguladı.

  Bakanlar Kurulu'nda tutanak tutulmasının, Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminde başladığını belirten Mumcu, “Herhalde o tutanaklar sır için tutulmadı. Ama belge istiyorsanız, en açık belge, Başbakan'ın Ofer ile önce görüşmediğini, sonra akşam üstü görüştüğünü söylemesidir. İşte belge bu...” dedi.

  Erkan Mumcu, Galataport Projesi'nin bir an önce sonuçlandırılması konusunda hem resmi yazıyla, hem de şifahen kendisine baskı yapıldığını bildirdi. Mumcu, Kuşadası Limanı ihalesinde özelleştirmenin Maliye Bakanlığı'na bağlı olmadığının önemli olmadığını belirterek, “Önemli olan, ikinci olan firmaya ihalenin verildiği zamandır” dedi.

  Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine, Koruma Kurulu kararı aleyhine yapılan projenin, ihaleden 6 ay önce Ofer-Kutman ve ihalede ikinci olan firma tarafından sunulduğunu ileri süren Mumcu, bunun Başbakanlık'ta, kendisi başbakan ve bakanların hazır olduğu bir ortamda verildiğini anlattı.

  Galataport Projesi'nin en az 5 katına satılmasının mümkün olduğunu savunan Mumcu, AK Parti'li milletvekillerinin kendisine tepki göstermesi üzerine, “Pazara çıkmadan, pazarın haberi olmadan pazarlıyorsunuz. Ben değil miydim, 'Böyle olmaz' diyen, ben değil miydim 'Yarışma açılsın' diyen? Hesap vermek zorunda olan ben değilim. Benden sorulacak bir hesap varsa da buyrun, hesap vermeye hazırım. Yüreği yeten gelsin, hesap sorsun” karşılığını verdi.


  (a.a.)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı