Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'nin Ecevitçileri

  Hürriyet Haber
  18 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 1999 - 00:01

  Partinin grup kararına rağmen, CHP'li 3 milletvekili Seyfi Oktay, Şahin Ulusoy ve Yahya Şimşek, Ecevit hükümetine güvenoyu verdi. Bir sol partinin ülkeyi seçime götürmek için kısa bir süre hükümet etmesine karşı çıkmanın ciddi bir yanı olmadığını belirten vekiller, sağ partilerden esirgenmeyen güvenoyunu DSP'den esirgemeyi içlerine sindiremediklerini bildirdiler.

  CHP'li Alevi milletvekilleri Seyfi Oktay ve Şahin Ulusoy ile Bursa Milletvekili Yahya Şimşek, dün ortak bir yazılı açıklama yaparak, DSP azınlık hükümetine güvenoyu vereceklerini ilan ettiler ve dediklerini yaptılar.

  CHP'li üçlerin açıklamasında, merkez sol ve sağdaki bölünmüşlükten yakınılırken, özellikle özgürlükçü demokratik laik rejim açısından sorunların yaşandığı bir ülkede, ihtiraslara, hırslara, kişisel çıkar hesaplarına yer olamayacağı kaydedildi.

  Açıklamada özetle şöyle denildi:

  CİDDİ GEREKÇE YOK

  Bir sol partinin kısa bir süre için, ülkeyi esenlikle seçime götürmek üzere hükümet etmesine karşı çıkmanın ciddi bir gerekçesi olduğuna inanmıyoruz. Üstelik böyle bir durumda parlamentoda temsil edilen radikal sağ partilerle aynı konumda olmayı da içimize sindiremiyoruz. CHP'nin geçmişine bakanlar görürler ki; muhalefet yıllarında bile CHP özgürlükçü demokratik laik rejimin güvencesi olmuştur. CHP'nin bu gücü; onun doğrultusunun ve politikalarının açık ve net oluşundan, politikalarının özgürlükçü demokratik laik sistemin ana ekseni ile örtüşmesinden, özgürlükçü demokratik laik sistemin esenliğinin partisel çıkarların önünde tutulmasından, tüm bu konularda ödünsüz ve kararlı olmasından kaynaklanmaktaydı.

  BUNALIMDAN BIKTIK

  Bu hükümetten, sağ partilerden esirgenmeyen güvenoyunu esirgemenin CHP'nin misyonuna uygun düşmediğine, bunun için de partiye kamuoyu karşısında zor duruma düşüreceğine inanıyoruz. Sürekli bunalım politikalarından halkımız bıkmıştır. Ayrıca soldaki bölünmüşlüğü derinleştireceğine ve iyice kalıcı hale getireceğine, ileride olası işbirliği kapılarını şimdiden kapatacağına, bu nedenle de rejim karşıtlarının ekmeğine yağ sürerek onları sevindireceğine inanmaktayız.

  BAYKAL: DEĞERLENDİRECEĞİZ

  Parti içinde uzun süredir rahatsız olan bu üç milletvekili, geçen yıl yapılan CHP Kurultayı öncesi kendi illerindeki kongre seçimlerini kaybetmişlerdi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilerin sorularına, ‘‘Arkadaşlarımıza ne olacağına değerlendireceğiz’’ derken, Grup Başkanvekili Önder Sav da, Oktay, Şimşek ve Ulusoy'un bağlayıcı grup kararına uymadıklarını hatırlatarak, bunun ihraç nedeni olduğunu, ancak ne yapılacağının daha sonra değerlendirileceğini söyledi. Öte yandan CHP'de parti içi muhalefetin önde gelen ismi İstanbul Milletvekili Mehmet Moğultay da üç milletvekilinin hareketine tepki gösterdi. Moğultay, Hürriyet'in sorusu üzerine, ‘‘Hepimiz siyaseti biliyoruz. Bu hareketin nedeni Ecevit'e mesaj vermektir’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı