Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'lilerden Erdoğan'a protesto

  Işıl ARSLAN- Faruk KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  05 Mayıs 2010 - 14:42Son Güncelleme : 05 Mayıs 2010 - 14:42

  BURSA’nın Mudanya İlçesi’nde bulunan Mudanya Mütareke binası önünde bugün toplanan CHP İl Teşkilatı, İsmet İnönü’yü, Hitler'e benzeten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etti.

  CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, “Başbakan'ın faşistlikle suçladığı İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarından biri olan Mudanya Mütarekesi’nde emperyalistleri dize getirdi” dedi.

  Başbakan Erdoğan’ın, 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü, Hitler’e benzettiği konuşmasına CHP Bursa İl Teşkilatı tepki gösterdi. Mudanya Mütareke binası önünde bugün saat 12.30 sıralarında toplanan yaklaşık 30 kişi, daha sonra İsmet İnönü Anıtı önünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. İsmet İnönü’nün Türkiye’yi kurtarmak için tarihin hayranlıkla izlediği en büyük diplomasi zaferini kazandırdığını söyleyen CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, İnönü’nün ayrıca, Hitler’in ordularını Anadolu topraklarının dışında tuttuğunu da belirtti.

  İsmet İnönü’nün Anadolu’da yaşayan insanların şerefinin, onurunun, haysiyetinin çiğnenmesine izin vermediğini kaydeden Akdoğan, şunları söyledi:
  “Hayatı boyunca şikayet etmeden, yılmadan, yakınmadan bu ülke için çalışmış genel başkanımız İsmet İnönü’yü, sayın Başbakan ‘faşistlikle’ suçluyor. ‘Onun resmine baksınlar’ diyor. Mudanya Mütareke binasını yeniden gezdim ve resmine onlarca kez yeniden baktım. O resimde 1922’lere gittim. O resimde Sevr’i yırtıp atanları, Lozan’ı yapanları gördüm. O resimde Mudanya Mütarekesi’ni imzalayanları gördüm. Başbakan’ın ‘faşistlikle’ suçladığı İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarından biri olan Mudanya Mütarekesi’nde emperyalistleri dize getirdi. Onun resminin önünde saygıyla eğiliyoruz. Başbakan’a verilecek en güzel yanıt budur.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı