Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'liler: Başbakan RTÜK'lük

  DHA
  22 Şubat 2006 - 14:15Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 15:29

  Radyo Teyevizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) gönderdiği mektupla şikayet etti. Mektupta, ‘Kurumunuzun birinci görevi, toplumu, gelecek nesillerimizi olumsuz ve zararlı yayınlardan korumak, Türk dilini bozan ahlak dışı, adaba aykırı, argo, deyim ve kelimelerden arındırmaktır. TV ekranlarına yansıyan Başbakan'ın ve Maliye Bakanı'nın konuşmaları konusunda kurumunuzu göreve davet ediyoruz’ denildi.

  İzmir'de CHP Narlıdere İlçe Örgütü üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı, Radyo Teyevizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) gönderdiği mektupla şikayet etti. Mektupta, ‘Kurumunuzun birinci görevi, toplumu, gelecek nesillerimizi olumsuz ve zararlı yayınlardan korumak, Türk dilini bozan ahlak dışı, adaba aykırı, argo, deyim ve kelimelerden arındırmaktır. TV ekranlarına yansıyan Başbakan'ın ve Maliye Bakanı'nın konuşmaları konusunda kurumunuzu göreve davet ediyoruz’ denildi.

  Başbakan Erdoğan ve Maliye Bakanı Unakıtan'ın kullandığı öne sürülen argo kelime ve deyimlere tepki için CHP Narlıdere İlçe binasında düzenlenen  basın açıklamasına CHP Gençlik Kolları İzmir İl Başkanı Ednan Arslan, belediye meclis üyeleri, bazı il genel meclis üyelerinin de aralarında yer aldığı partililer katıldı. İlçe Başkanı Halil Serbeş toplantıda RTÜK'e yazılan şikayet mektubunu okudu. Serbeş, “Kurumunuzun birinci görevi, toplumu, gelecek nesillerimizi olumsuz ve zararlı yayınlardan korumak, Türk dilini bozan ahlak dışı, adaba aykırı, argo, deyim ve kelimelerden arındırmaktır. Son  günlerde özellikle TV ekranlarına yansıyan Başbakanımızın ve Maliye Bakanı'nın konuşmaları konusunda kurumunuzu göreve davet ediyoruz” dedi.

  Sözlüklerde bile karşılığı bulunmayan argo tabirlerle, ağızdan çıkarken hiç düşünülmeyen küfürlerle çocuklarımızın dimağlarının köreltildiğini, yetişkinler açısından da ahlaki değerlerin zedelendiğini ileri süren Serbeş, “Son günlerde ‘Lan’, ‘Ananı da al git’, ‘Babalar gibi satarım’, ‘Lanet olsun dedik hisseleri devrettik’, ‘Kıbrıs elden gidiyor diyorlar, ne gidiyor be’, ‘Ulan maliye bakanından ne korkuyorsunuz oğlum’, ‘Ulan artislik yapma’, ‘Öyle kıvırtmayın’ sözleri Sayın Erdoğan ve Sayın Unakıtan'a ait argo kelimelerinden sadece bir kaçıdır” diye konuştu.

  CHP'liler daha sonra okunan bu metnin yer aldığı mektupları, Narlıdere Postanesi'nden RTÜK Başkanlığı'na postaladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı