ANKARA HABERLERİ

CHP'li Yarkadaş: IŞİD, Türk siyasetini biçimlendirmeye başlamıştır

DHA
29.06.2016 - 15:28 |Son Güncelleme :
CHPli Yarkadaş: IŞİD, Türk siyasetini biçimlendirmeye başlamıştır
DHA

Nursima KESKİN/ANKARA, (DHA) - CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin, "IŞİD, Türkiye'yi vurmuş, Türk siyasetini biçimlendirmeye başlamıştır. Halkımız IŞİD'in saldırı tehditleri altındadır" dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısına ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Barış Yarkadaş, terör saldırısında hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek, teröristlere müdahalede bulunan polislere teşekkür etti. AK Parti'nin izlediği Ortadoğu politikasının bumerang olarak döndüğünü savunan Yarkadaş, "IŞİD, AKP'nin bumerangıdır. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'yu şekillendirmek için desteklenen, büyütülen IŞİD, Türkiye'yi vurmuş, Türk siyasetini biçimlendirmeye başlamıştır. Halkımız IŞİD'in saldırı tehditleri altındadır" diye konuştu.
'HÜKÜMET YETKİLİLERİ ONURUYLA İSTİFA ETMELİDİR'
Terör saldırılarından dolayı hükümet yetkililerinin istifa etmesi gerektiğini vurgulayan Barış Yarkadaş şöyle konuştu:
"Bu ülkede Başbakan, İçişleri Bakanı, MİT müsteşarı yoktur. Türkiye terör örgütlerinin tehdidi altında sahipsiz bırakılmıştır. O yüzden bu terör eylemini engellemekle görevli olan kim varsa bir an önce istifa etmeli ve o koltuğu hakkıyla dolduracak kişilere bırakmalıdır. Her terör saldırısı sonrası terör örgütlerini tweet atarak kınayan Efkan Ala bu kez tweet atıp kınadı mı bilmiyoruz çünkü Twitter kapatıldı. İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu MİT müsteşarı ve emniyet genel müdürünü terör saldırılarıyla ilgili bilgi vermek üzere defalarca komisyona çağırdık ama gelmediler. Hükümet bir an önce ortaya çıkmalı, Türkiye'nin hangi tehlikelerle karşı karşıya kaldığını anlatmalıdır. IŞİD'in stratejisi nedir, önlem almış mıdır alabilmiş midir? AKP hükümetinin terör eylemleri karşısında kontrolü kaybettiği açıkça görülmektedir. Havalimanına turistik gezi gibi kaleşnikoflarla, bombalarla gelen teröristleri engelleyecek gücün istihbarat çalışmasının olmadığı görülmüştür. Onurlarıyla hükümet yetkilileri istifa etmelidir."
'MEHMET METİNER, IŞİD'İ KOYURUP HEDEF ŞAŞIRTMAYA ÇALIŞMIŞ'
Barış Yarkadaş, AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner'in Atatürk Havalimanındaki terör saldırısı sonrası Twitter'da paylaştığı 'İstanbul Havalimanında patlayan bomba ile Kılıçdaroğlu'nun bugünkü konuşması tesadüf değil. Kılıçdaroğlu'nun siyasetle yaptığını diğer yoldaşları bombayla yapıyor. Lanet olsun! Bu alçak eylem tarzı PKK'yı işaret ediyor. Yani Kılıçdaroğlu'nun hendek arkadaşlarını'  tweetinin anımsatılması üzerine şunları söyledi:
"Bu eylemi yapan IŞİD'dir. Mehmet Metiner IŞİD'i korumak ve kollamak işini himaye etmek için hedef şaşırtmaya çalışmış ve genel başkanımızı hedef almış. IŞİD'i koruma, kollama ihtiyacı nereden çıkmıştır? Neden Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef gösteriyor. Bir milletvekilinin yapması gereken terör eylemi sonrası IŞİD'i kınamak olmalıdır. Bu kanlı eylemi kınayamamıştır Mehmet Metiner. Bunun yerine hedef şaşırtmaya çalışmış, IŞİD'i korumuştur ve partimizi hedef almıştır."
İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu üyesi olduğunu kaydeden Barış Yarkadaş, IŞİD'in Türkiye'deki faaliyetlerini anlatan yaklaşık 250 sayfalık bir raporu komisyon başkanına sunulduğunu, ancak dikkate alınmadığını söyledi. Barış Yarkadaş konuyla ilgili Meclis Başkanlığına soru önergeleri verdiklerini bunların da yanıtlanmadığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:
"IŞİD'in Türkiye'deki faaliyetlerinin anlatıldığı kapsamlı dosya şu anda komisyonda. Öyle bilgiler var ki kamuoyunun şoka uğrayacağı ve nasıl bir ülkede yaşıyoruz sorusunu sordurtacak bir dosya hazırladık. Ancak ne yazık ki AKP iktidarı, IŞİD'i himaye etme anlayışını her yerde olduğunu gibi bu alanda da sürdürüyor. IŞİD'e karşı sorularımız yanıtlamaktan kaçınıyor. Hangi ortaklığın ortasından korkuyorlar da IŞİD'in üzerine gidilmesine neden açık ve net tavır alamıyor. AKP, IŞİD ile baş edemez. Mücadele edemez. Çünkü mücadele etmeye başladığı an içine girdikleri ilişkiler ortaklıları ortaya çıkar. Rusya'nın müdahaleleriyle sıkışan IŞİD'in Türkiye'de varlığını sürdürmeye çalışması ve 'ben varım, buradayım sakın benim üstüme gelmeye çalışmayın' anlayışıyla Atatürk Havalimanında bu bombayı patlatması bence ilk mesajdır ve bu mesajın Türk toplumu tarafından doğru okunması gerekir bu mesajın."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden CHP'li Yarkadaş: IŞİD, Türk siyasetini biçimlendirmeye başlamıştır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Haziran 2016 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Yarkadaş: IŞİD, Türk siyasetini biçimlendirmeye başlamıştır haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:56
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı