MUĞLA HABERLERİ BODRUM HABERLERİ

CHP'li vekilden 'zeytinciliğin idam fermanı' benzetmesi

DHA
07.06.2017 - 12:56Son Güncelleme :
DHA

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının zeytinciliğin idam fermanı olduğunu öne sürerek "Zeytini son kez eziyorlar. Ama bu sefer yağını çıkarmak için değil öldürmek için eziyorlar, sıkıyorlar" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ bugün yaptığı yazılı açıklamada sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısına sert tepki gösterdi. Aynı tasarının şimdiye kadar 6 kez meclis gündemine getirildiğini söyleyen Üstündağ, "Meclis raflarında bekleyen 19 adet olağanüstü hal Kanun Hükmünde Kararnamesi varken bunun yerine zeytinciliği ve meraları yok edecek yasa tasarısını alelacele gündeme getirmek oldukça manidardır. Çıkarılmak istenen yasa zeytinciliğin idam fermanıdır. Zeytini son kez eziyorlar. Ama bu sefer yağını çıkarmak için değil öldürmek için eziyorlar, sıkıyorlar" dedi.

Zeytinin refahın ve bolluğun sembolü olduğunu vurgulayan Akın Üstündağ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Antik Yunan'da dahi zeytin ağacını kesenlere ağır cezalar öngörülmüştür. Zeytin Anadolu kültüründe de önemli bir yer tutar. Dünyadaki zeytin ve zeytinyağının yaklaşık yüzde 10'unu karşılayan ülkemizde, yaklaşık 500 bin kişi de zeytin üretiminden geçinmektedir. Kanun tasarısını alt komisyonda görüşen AK Parti'li üyeler de içinde olduğu tasarının doğru olmadığını belirtmiştir. Bu raporda tasarının geçmesi halinde zeytinciliğin tehlikeye girebileceği, bu nedenle de zeytinliklerle ilgili maddelerin tasarıdan geri çekilmesi gerektiği tespiti yapılmıştır. Yasa tasarısının sanayinin geliştirilmesi için getirildiği iddia ediliyorsa da gerçekte zeytinliklerin kıyıların ve meraların rant uğruna talan edilmesi amacını taşıdığı anlaşılıyor. Komisyon görüşmeleri sırasında kıyılarla ilgili hükümler ortadan kaldırılmışsa da, zeytin alanları ve meralar sanayi sektörüne feda edilmiştir. Halbuki iç bölgelerde ve daha çorak topraklarda sanayi tesislerinin kurulması daha uygundur. Zeytinlik sahalarının bulunduğu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bu tesislerin kurulmasının istenmesinin nedenlerinden biri de ulaşım ve taşıma giderlerinin azaltılması ihtiyacı olduğu aşikardır. Üstelik kanun tasarısı ile zeytinlikler ve meralar imara ve yapılaşmaya açılmaktadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu yasanın içeriğinde kamu yararı yoktur ve tarım komisyonuna dahi gönderilip görüş istenmemiştir. Kamu yararı olmayan ve çevresel değerleri yok eden ticari ve ranta dönük yatırımların zeytinliklerimizi ve meralarımızı tahrip etmesine izin vermemeliyiz. Zeytinlikleri ve meraları yok edecek kanun tasarısına karşı Meclis Genel Kurulu'nda CHP Milletvekilleri olarak her türlü engellemeyi yaparken tarımla uğraşan kişi ve kuruluşların da kendi haklarına sahip çıkmaları ve olup biteni seyretmemeleri gereklidir. Kendi hakkına sahip çıkmayan çiftçiler gün gelir ekecek ve dikecek toprak dahi bulamazlar."

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bodrum haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bodrum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li vekilden 'zeytinciliğin idam fermanı' benzetmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:30

MUĞLA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Başoğlu Eczanesi

  Bodrum
 • Gümüşlük Eczanesi

  Bodrum
 • Yeni Eczanesi

  Bodrum
 • Burcu Eczanesi

  Bodrum
 • Sağlık Eczanesi

  Bodrum
 • Karya Eczanesi

  Bodrum
 • Farilya Eczanesi

  Bodrum
 • İdil Eczanesi

  Bodrum
Sayfa Başı