Gündem Haberleri

  CHP'li vekil yasak belgeleri açıkladı

  Aysel ALP
  15.01.2015 - 15:13 | Son Güncelleme:

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, mahkemenin yayın yasağı koyduğu MİT tırları belgelerini, TBMM'de basın toplantısıyla açıkladı.

  Özel, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, yayın yasaklı belgeleri açıklama gerekçesini ise, "Ülke öyle bir karartma altında ki, sanki hükümet ülke çıkarları için yasaklama yapıyormuş algısı yaratıyor. Ben aslında hükümetin bir yıl önce söylediği yalanların ortaya çıkmaması için bu yasağı getirdiğini, yasakladığı belgelerde yasaklamayı gerektirecek bir unsur olmadığını ortaya koymak için belgeleri yayınladım" sözleriyle açıkladı.

  Geçen yıl MİT tırlarının durdurulmasından sonra hükümetin bunların içinde battaniye olduğu iddiasına ortaya attığını anımsatan Özel, "Benim yayınladığım belgeler battaniye olmadığını ortaya koyuyor" dedi.

  Özel, tırların durdurulmasının vatan hainliği, casusluk, paralel yapının organizasyonu iddialarının da geçersizliğinin belgelerle ortaya çıktığını belirterek, "Durdurulan tırlarla ilgili, MİT’in casusluk demesi üzerine soruşturma başlatan Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı bu operasyonun ‘casusluk olmadığı’ kanısına vardı" diye konuştu.

  GERÇEK ORTAYA ÇIKMASIN DİYE YASAKLADILAR

  Özgür Özel, mahkeme kararına rağmen neden belgeleri açıkladınız, sorusuna şu yanıtı verdi:

  "Bu belgelerin hiçbiri yayın yasağı getirilecek şeyler değil. Ama ülke öyle bir karartma altında ki sanki ülke çıkarları için yasaklama yapılıyor, algısı yaratılıyor. Ben bir milletvekili olarak aslında hükümetin bir yıl önce söylediklerinin gerçek olmadığının ortaya çıkmaması için bu yasaklamayı yaptığını göstermek istedim. Neleri yasakladıklarını açıkladım."

  MİT tırlarına ilişkin belgeleri açıklayan internet sitelerinin Facebook ve Twitter hesaplarına, mahkeme kararıyla, erişim yasağı getirilmişti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı