ADANA HABERLERİ

CHP'li Tümer'den 'Bahçeli Köprüsü' soruları: Master plana uygun mu?

DHA
29.03.2016 - 11:33Son Güncelleme :
DHA

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana'da Büyükşehir Belediyesi'nin projesi olarak Seyhan Nehri üzerinde temeli 30 Mart'ta atılacak köprü ile ilgili kamuoyunun yeterince aydınlatılmadığını, ilgili meslek odalarının görüşlerinin alınmadığını söyledi.
Kendisi de inşaat mühendisi olan Tümer, üyesi olduğu İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi'nde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı diğer odaların Adana şube temsilcilerinin de yer aldığı teknik toplantılara katıldığını ve köprü yapım sürecinin hiç bir aşamasında odalarla görüş alışverişinde bulunulmadığını belirtti. Köprünün yapımına karşı olmadığını ancak rasyonel olup olmadığı kuşkuları bulunduğunu belirten Tümer "Şehrin geleceğini etkileyen projelerde belediyelerin, odalar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışması gerekiyor" dedi. Köprünün ulaşım master planı çerçevesinde yapılması gerektiğini ifade eden Tümer "Ulaşım ve köprü projeleri uzun süre hizmet verecek şekilde planlanmalı ve revizyonlarla gelecekte de kullanılabilir olmalıdır" diye konuştu.
Köprü projesinin akıllara birçok soruyu beraberinde getirdiğini savunan Tümer, şunları söyledi:
PLANLAMA NASIL YAPILDI?
"Kentin geleceğini ilgilendiren projeler telafisi imkansız sorunlar doğurmamalıdır. Bu köprüde nehir geçişi için muhtemel alternatif güzergahlar için bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Bölgeye yapılan hastane ve stadyum ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi değerlendirildiğinde sözkonusu köprü ileride oluşacak mevcut trafik yükünü karşılayabilecek uzun vadeli bir planlamadan geçirilmiş midir? Köprünün görsel sunumlarında köprü üzerinde hafif raylı sistem geçişinin olduğu ifade edilmiştir. Köprü üzerindeki hafif raylı sistemin başlangıç ve bitiş bağlantılarının mevcut hafif raylı sistemle olan entegresi nasıl sağlanacaktır? Bu konuda net bir açıklama yoktur. Hafif raylı sistemin entegresi başlı başına büyük bir projedir. Bu da başta değindiğimiz ulaşım master planının gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır."
KARŞI DEĞİLİZ
Tümer, kentin gelişimine katkıda bulunacak projelere karşı olmadığını ancak bunların ilgili meslek odalarıyla birlikte tartışılarak sağlıklı sonuç vereceğine inandığını, projelerin sürdürülebilir ve kalıcı çözüm üreten nitelikte olması gerektiğini sözlerine ekledi.

ADANA,(DHA)
(29.3.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden CHP'li Tümer'den 'Bahçeli Köprüsü' soruları: Master plana uygun mu? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 11 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Tümer'den 'Bahçeli Köprüsü' soruları: Master plana uygun mu? haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı