ADANA HABERLERİ

CHP'li Tümer: Yeni havaalanı yeri çok yanlış

DHA
13.06.2017 - 11:44Son Güncelleme : 13.06.2017 - 11:44

YEREL HABERLER ADANA

DHA

DHMİ'nin faaliyetleri ile 2017 yılı hedefleri ve projeleri hakkında  DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak'ın  TBMM KİT Alt Komisyonu'na yaptığı sunumunun ardından söz alan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 1937 yılında hizmete giren Adana  Havalimanı'nın Türkiye'nin en eski hava limanının genişletilmesini istedi, yeni havaalanı yerinin de yanlış seçildiğini savundu. Havalimanının kapalı alan miktarı bakımından hava limanları arasında 6. sırada olduğunu belirten Tümer, "NATO kriterlerine uygun 2 apronu bulunan Adana Havalimanı, bulunduğu yerde gelişen ihtiyaçları karşılayacak şekilde genişletilmelidir" dedi.
Mersin'in Tarsus İlçesi'nde  '8 bin 700 dekar birinci sınıf,  tarım alanı üzerinde temeli atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın  onarılmaz yanlışlara gebe kalacağını' komisyonda da aktaran Tümer,  "Çukurova Bölgesel Havalimanı etrafında oluşturulacak yapılaşma nedeniyle de en az inşaat alanı kadar tarım arazisi yok edilecektir. Bu nedenle Adana Havalimanı buraya alternatif en önemli alandır" diye konuştu.
KİT Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, şunları söyledi:
"Uzmanlar ve bakanlık yetkilileri gerek harita üzerinde gerekse yerinde yaptıkları araştırmalarda Çukurova Bölgesi'nde bölgedeki yoğun yerleşim yerlerine (Adana, Mersin, Tarsus) dengeli bir biçimde hizmet verebilecek, tarım alanlarını yok etmeyecek şekilde, yönetmeliğe uygun olarak havaalanı amaçlı kullanılabilecek alanlara rastlamamıştır. Yer seçimi çalışmalarında bölgede Adana-Karataş seçeneği dışında incelenen alanların hepsi 4 ve üzeri sınıf sulu tarım arazisi olarak tanımlanmıştır.  Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü tarafından 1982-1985 yılları arasında yapılan ve 'Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapılacağı arazileri içine alan detaylı toprak etüd ve haritalama çalışması sonucunda sulama altyapısı tamamlanan Havalimanının yapılması planlanan araziler sulu tarım koşullarında yılda 2-3 defa ürün alınabilecek şekilde tarıma elverişlidir. Küresel ısınma nedeniyle, sulu tarım alanlarının öneminin daha da arttığı günümüzde söz konusu alanda sulama suyunun yeterli olması ve sulama altyapısının mevcut oluşu, alanın tarım arazisi olarak önemini daha da arttırmaktadır. Kaldı ki bu alanlar 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu dayalı olarak daha sonra ilan edilen 'Büyük Ova' sınırları içinde koruma altına alınması gereken tarım arazileri içinde yer almaktadır. Bu nedenlerle bölgemizin geleceğe dönük ihtiyaçları için düşünülen havaalanının, halen kullanılan Adana Havaalanı'nın genişletilerek bölgeye kazandırılması tek seçenek olarak değerlendirilmelidir. Adana havalimanının Bakanlık raporunda ön görülen yıllık 20 milyon yolcu kapasitesine ulaşabilmesi için gerekli görülen en az 6 milyon metrekare, tercihen 8 milyon metrekare alanın mevcut bölgeden temin edilebilmesi mümkündür."

ADANA, (DHA)

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li Tümer: Yeni havaalanı yeri çok yanlış haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Eylül 2017, Pazar
 • İmsak
  04:46
 • Guneş
  06:21
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:05
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı