ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

CHP'li Tümer: Adana teşvik programlarının dışında kalıyor

DHA
25.12.2017 - 11:20Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA)- CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın bugüne kadar hükümet tarafından açıklanan ‘yatırım teşvik programı’nın dışında kaldığını, bu durumun da yatırımcıları başka kentlere yönlendirdiğini söyledi.
Zülfikar İnönü Tümer, hükümet tarafından açıklanan, ‘yatırım teşviki’ ile ilgili olarak yaşanan sorun ve sıkıntıları, TBMM gündemine taşıdı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Tümer, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde ‘süper teşvikler’ verilmesini öngören ve ‘cazibe merkezleri’ olarak anılan bölgelere yapılacak yatırımları açıkladığını hatırlattı. Tümer, “İş insanlarının serzenişlerine kulak verildiğinde mevcut haliyle arz fazlalığına rağmen, örneğin un, yağ ve iplik fabrikası gibi yatırımlara yeniden teşvik verildiği görülecektir. Bahse konu bölgelerde bu alanlarda birçok fabrika atıl durumdayken sırf teşvikten faydalanmak için civar illerdeki yatırımcılar adeta sıraya girmiştir. Bir ayda 3 bin 380 firmanın başvurusu da bunun kanıtıdır” dedi.
ADANA TEŞVİKTEN FAYDALANAMIYOR
Adana’nın ‘yatırım teşviki’nden hiçbir zaman faydalanmadığını savunan Tümer, “Adana gibi civar illerde yatırımı düşünen iş insanlarının da cazibe merkezlerine yönelmesi, sorunlar yumağına yenilerini ekleyecektir. En önemlisi de yeni kurulacak fabrikalar için Avrupa’dan ithal makinelerin gelecek olmasıdır. Milyarlarca dolar döviz açığımız olmasına rağmen makine ithalatına yönelecek olan ülkemiz adeta bir makine çöplüğüne dönüşecektir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li Tümer: Adana teşvik programlarının dışında kalıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı