ANKARA HABERLERİ

CHP'li Torun 'Şehir hastaneleri'ni Meclis gündemine taşıyarak: Toplumun sağlığı ranta kurban ediliyor

DHA
04.05.2017 - 16:05Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

"ŞEHİR HASTANELERİNE 25 YIL KİRA VE HASTA GARANTİSİ" 

ANKARA (DHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, şehir hastanelerini Meclis gündemine taşıdı. Torun, TBMM Başkanlığına verdiği araştırma önergesiyle, "Kamu arazileri üzerine 25 yıl kira garantisiyle özel şirketlere verilen, yüzde 70 doluluk oranı teminatı ile vatandaşın hastalanmasına kesin gözüyle bakılan, sağlığın alınıp satıldığı ve sermayeye ve ranta kurban edildiği, sağlık hizmetini önceleyen değil, vatandaşın parası kadar sağlık hizmeti alabileceği bir proje olan Şehir Hastanelerinin" tüm yönleriyle araştırılmasını istedi.
 
"BİTMEYEN BİR İHALE SARMALI YARATILIYOR"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinin gerekçesinde,  Kamu-özel ortaklığı yöntemi ile ihale edilen tüm hizmetlerin özel sektör tarafından yürütülen ve "Şehir Hastanesi" adıyla toplumun karşısına çıkartılan yeni hastanelerin yüksek maliyetlerinin gizlendiğini, bilimsel tartışmaları da beraberinde getirdiğini söyledi. 
 
"25 YIL KİRA VE HASTA GARANTİSİ" 
Torun, "Devlet şehir hastanelerini yapan şirketlere 25 yıl boyunca kira ödeyecek, bu hastaneler için özele 25 yılda vereceği paranın üçte birini kendi yapacağı hastanelere harcasa, hem arazinin hem de mülkiyeti kendisinin olacak. Devlet özel şirketlere bunu niye verdiğinin çok açık. Kendi yandaşı ile rant ilişkisi kurmak. Yine devlet bu şirketlere yüzde 70 hasta doluluk oranı taahhüt ediyor. Yani vatandaşının hastalanacağını garanti ediyor. Şehir Hastaneleri Anayasanın 56. Maddesine de aykırı. Devletin görevi vatandaşının sağlığını satmak değil korumak. Sağlık yandaş şirketlerin karına heba edilemeyecek kadar değerli" diye konuştu. 

"ŞEHİR HASTANELERİYLE İLGİLİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULUP TÜM YÖNLERİYLE ARAŞTIRILMALI" 
Torun, "Sayıştay'ın 2015 yılı raporunda da, sağlık tesislerinin ciddi bir borç yükü altında. Kısa vadeli borçlarını ödeme güçlerinin yetersiz, zarar ettikleri de açıkça yer alıyor. Döner sermayelerinden kiralarını ve harcamalarını ödeyemeyecekleri, bunun için hazinenin bu borçları ödemeyi şirketlere garanti ediyor. Pek çok sağlık çalışanı da işsiz kalacak. Sağlık çalışanlarının haklarının korunacağı bir sistem yerine, savurganlık boyutunda, yeni rant alanları sağlamaya yönelik bir sistem tercih ediliyor. Önümüzdeki yıllarda pek çok soruna ve karmaşaya yol açacağı şüphesiz olan Şehir Hastaneleriyle ilgili Araştırma Komisyonunun kurulup tüm yönleriyle araştırılması gerekir" dedi. 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden CHP'li Torun 'Şehir hastaneleri'ni Meclis gündemine taşıyarak: Toplumun sağlığı ranta kurban ediliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Torun 'Şehir hastaneleri'ni Meclis gündemine taşıyarak: Toplumun sağlığı ranta kurban ediliyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı