Gündem Haberleri

  CHP'li Topuz: "Su enjekte edilmiş et yediriyorlar"

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  21.04.2009 - 16:36 | Son Güncelleme:

  CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdiğini belirterek, piyasada yüklü miktarda içine su enjekte edilerek ağırlığı artırılmış et bulunduğunu savundu.

  Halkın dolandırıldığını ve sağlığı ile oynandığını ileri süren Topuz, “Et teknolojisinde gerek dondurulma, gerekse satış aşamaları öncesinde özellikle büyük parça ete çoklu enjeksiyon yöntemiyle enjekte edilmesi ya da taze etin sözkonusu çözeltiye yatırılması yoluyla, su tutma kapasitesi artırılarak etin ağırlığında artış sağlanmaktadır. Bitkisel protein içeren bu tür ürünlerin su tutma kapasitesinin yüksek olması nedeniyle, dondurulmuş etin çözünmesi sürecinde su kaybı önlenmektedir. Mikrobiyolojik bozulmalara açık olan taze etin bileşimindeki su miktarının bu yöntemle artırılması, eti bozulmalara daha duyarlı duruma getirirken, teknoloji etik dışı ve yanlış amaçla da kullanılabilmektedir” diye konuştu.

  Topuz, bu nedenle Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdiğini belirterek, “Tüketicinin gözlem yoluyla bu tür hileleri anlama olanağı bulunmadığından, et ve ürünlerine ilişkin üretim ve satış noktalarında etkin denetimler yapılarak, adı geçen ürünlerin kullanımı mutlaka engellenmelidir” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı