Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li Tekin'den hapis cezası açıklaması

  Taner YENER/İSTANBUL,(DHA)
  31 Aralık 2009 - 13:55Son Güncelleme : 31 Aralık 2009 - 14:28

  KADIKÖY Belediye Başkan Yardımcılğı yaptığı dönemde Suadiye’deki bir sinemanın bulunduu binaya yıkım kararına rağmen işletme ruhsatı verdiği için resmi evrakta sahtecilik suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, hakkındaki iddiaları yanıtladı.

  Görev yaptığı 10 yıl içinde 5000’e yakın ruhsat verdiğini belirten Gürsel Tekin,  'işyeri ruhsatları yetkili idarelerin en üst amiri veya görevlendireceği yetkili tarafından bu yönetmelikte öngörülen sürede imzalanır' diyen yasaya göre hareket ettiğini ancak mahkemenin müfettişlerin bilirkişi raporuna göre karar verdiğini söyledi. İtiraz haklarının bulunduğunu belirten Tekin, “Hukuk yanlış yerde geri dönecektir” dedi.

  CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda milletvekilleri Mehmet Sevigen, Çetin Sosyal, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte basın toplantısı yapan Gürsel Tekin, bir hukuk garabeti yaşandığını belirterek, şunları söyle:
  “Mahkeme, 27.05.2008'de düzenlenmiş bilirkişi heyeti raporunu dikkate alarak, bu rapor doğrultusunda kararını vermiş bulunmaktadır. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verme yetkisi, Belediye Encümeni yetkisinde değildir. Bakanlar Kurulu'nun 14.07.2005 tarihinde yürürlüğe soktuğu 2005/9207 sayılı kararının 6. Maddesinin 2. fıkrasında 'işyeri ruhsatları yetkili idarelerin en üst amiri veya görevlendireceği yetkili tarafından bu yönetmelikte öngörülen sürede imzalanır. Ruhsat için ayrıca Meclis veya Encümen tarafından bir karar alınmaz' hükmü yasa emridir. Mahkemenin dayanak kabul ettiği bilirkişi raporunda yer alan ruhsat verme yetkisinin belediye encümeninde olduğu ifadesi, ruhsat verildiği tarihte yürürlükte olan kanuna aykırıdır. Şahsımın imzasını taşıyan ve mahkemeye konu olan ruhsat 26.05.2006 tarihlidir. Dolayısıyla encümende olmayan yetkinin tarafımdan by-pass edilmesi iddiası hem komik, hem hukuksuz, hem maksatlıdır”

  BU SİNEMA HALEN AÇIK VE RUHSATLI

  Yasanın kendisine vermiş olduğu yetki ve tesis edilmiş belgeler neticesinde hukuka ve yasalara uygun bir biçimde hazırlanmış ve tarafına sunulmuş ruhsatı imzaladığını ifade eden Tekin, “Sonuç itibariyle kesinleşmiş bir karar değildir, İtiraz süremiz vardır. Bütün bu garabetler rağmen hukuk işliyordur. Hukuk yanlış yerden geri dönecektir. Bizim bir sorumluluğumuz var. Ortada bir yasa bir de müfettişlerin bilirkişi raporu var.  Niye 4 yıl beklediniz? Kadıköy’de bununla ilgili 5000 kişiye ruhsat verilmiştir. Gürsel Tekin, 10 yılda şerefle o görevi yapmıştır. Bütün Kadıköy bilir. Eğer bir suç unsuru varsa, suçlar ortaktır. Bana verilen cezada, benim altımdaki kişilere bile soruşturma açılmamıştır. Onu da bırakın, bu sinema halen açık ve ruhsatlıdır.”

  İSTANBUL’DAKİ İŞLETMEERİN YÜZDE 80’İ RUHSATA AYKIRIDIR

  Açıklamanın ardından soruları da yanıtlayan Tekin,  “Neden yeni ruhsat verdiniz?” sorusuna “Sonuçta yöneticiler insanların hayatını kolaylaştımak için vardır” diyerek yanıt verdi. Tekin, bir başka soru üzerine de  “İstanbul’da İstanbul’u yöneten Kadir Topbaş, yapıların yüzde 70’i kaçak diyorsa, İstanbul’ daki işletmelerin yüzde 80’i ruhsata yasaya uygun değildir. Elimizde belegeler var. İtfaiye raporu olan bir yer yargılanıyorsa, inşallah bu vesile olur. İstanbul'daki bu garabet ortadan kalkar” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı