Gündem Haberleri

  CHP'li Tanrıkulu: Bizim haklılığımız ortaya çıkmıştır

  A.A
  05.09.2012 - 12:46 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Apaydın kampında yaptığı incelemede, MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'nın kuşkularını ortaya koyduğunu belirterek, “8 gün sonra bu izlenim varsa, bizim haklılığımız ortaya çıkmıştır” dedi.

  Tanrıkulu, CHP Gençlik kollarından bir grupla birlikte düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nun birinci öğretimde harçların kaldırılmasına karar verdiğini hatırlatarak, bunun yetersiz olduğunu, birinci öğretimin yanı sıra lisans üstü eğitim ve ikinci öğretimdeki harçların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.
  Birinci, ikinci ve lisans üstü eğitimdeki harçların kaldırılması ile ilgili olarak hazırladıkları yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını anlatan Tanrıkulu, iktidarın Ekim ayında Meclis açıldığında konuyu öncelikli olarak ele almasını istedi. Harçların kaldırılması ve eğitimin parasız olması konusunda eylemlere katılan çok sayıda öğrencinin halen cezaevlerinde bulunduğunu kaydeden Tanrıkulu, öğrencilerin yargılanmasına son verilmesi gerektiğini savundu.

  Gazetecilerin gündemle ilgili sorularını da yanıtlayan Tanrıkulu, ÖSYM'nin hakim ve savcılık sınavının iptal olmasını nasıl değerlendirdiği sorusuna, kendilerinin daha önce konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı. Ali Demir'in başkanlığı döneminde ÖSYM'nin yaptığı 7 ayrı sınavda sorun olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Tanrıkulu, “Bu Başkan'dan önce ÖSYM en güvenilir kurumdu ve sınava giren öğrenciler sınavların dürüst yapılacağını biliyorlardı. Ama Demir'in başkanlığındaki ÖSYM'nin dürüst sınav yapamadığı ortaya çıkmıştır. Başkan'ın sorumlu hissedip istifa etmesi gerekir ya da gereği yapılmalıdır” görüşünü ifade etti.

  Polemik konusu yapılmamalı”

  Tanrıkulu, bir soru üzerine, AK Parti Hakkari İl Başkanı'nın kaçırılmasının ardından kendisinin kardeşini aradığını, daha sonra telefonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verdiğini, ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in de aradığını belirterek, “Bu konular polemik konusu yapılamayacak kadar önemidir. Bir il başkanı, genç bir siyasetçi kaçırılmıştır. Duyarlılık gösterdik aradık, üzerimize düşeni yapacağımızı söyledik. Sadece kaçırılan il başkanı değil, örgütün elindeki tüm yurttaşlarımız serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

  Bir gazetecinin “CHP'den yardım istediler mi?' sorusu üzerine Tanrıkulu, “Biz aradıktan sonra Başbakan da aramış. Kim önce, kim sonra aradı polemikleri de doğru değil. Zor bir yerde siyaset yapan bir insanın yaşamı söz konusudur” karşılığını verdi.

  Tanrıkulu, TBMM İnsan Haklarını inceleme Komisyonu'nun Apaydın Kampı'nda yaptığı inceleme ile ilgili sorulara karşılık, Komisyon'un kendi kararıyla değil görevlendirme üzerine kampa gittiğini savunarak, şöyle konuştu:

  “Bir iddiayı araştırmak için gidiyorsunuz. Oranın askeri üs olarak kullanıldığı iddiası üzerine 10 gün sonra giderseniz, eğer bunun kanıtı varsa ortadan kaldırılacaktır, konuşmamaları konusunda bilgilendirilecektir. Nitekim öyle de olmuş. Yanıbaşımızda bir karakolda işkence yapıldığı iddiası varsa biz Ankara Valisi ve Meclis Başkanı'nı arayıp, 'oraya gidelim mi' diye sorup da mı gideceğiz? Böyle gidilmez ki...Biz kimseden izin almak zorunda değiliz. Oraya Başbakan'dan izin alınarak gidilmez. Bunlar elimizden alınmış, oraya arkadaşlarımız gedememiş, 8 gün sonra orada bir şey yok deniyor. Günaydın demek lazım. Atilla Kaya kuşkularını ortaya koymuş. 8 gün sonra bu izlenim bile varsa, bizim haklılığımız ortaya çıkmıştır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı