İZMİR HABERLERİ

CHP'li Sındır: Emeklilerimiz açlığa mahkum ediliyor

DHA
01.04.2018 - 12:39Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, DİSK Emekli- Sen Bornova ve Gaziemir şubelerinin olağan kongrelerinde yaptığı konuşmada "Emeklilerimiz açlığa mahkum ediliyor. 12 milyon emekli yurttaşımız isterse bu ülkede iktidarı değiştirir" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Hükümet'in emeklileri ikinci sınıf vatandaş olarak gördüklerini öne sürerek, emeklilerin 2019 seçimlerinde bunun hesabını sandıkta soracaklarını iddia etti. Sındır, "12 milyon emekli yurttaşımız isterse bu ülkede iktidarı değiştirebilir. 15 yıldır emeklilerin sorunlarına kulaklarını tıkayan, emeklilerin taleplerini görmezden gelen, onların varlıklarını dahi yok sayan iktidara emekli yurttaşlarımız son verecek. Emeklilerimiz ikinci baharlarında rahata ve huzura CHP iktidarıyla ulaşacak" dedi. Milyonlarca emeklinin açlık sınırı altında yaşam mücadelesi verdiğini ileri süren Sındır, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1663 lira, yoksulluk sınırının ise 5 bin 416 lira olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sokağa çıkın, emekliye sorun, emeklilerimiz açlık sınırının altında aldıkları maaşlarla yaşam mücadelesi veriyor. Sorsanız 'zam yaptık' derler zamlar da yüksek enflasyon karşısında eriyip gidiyor. Emekli hastaneye gitmeye korkuyor. Çünkü giderse bütçesinde delik açılıyor. Elektrik, su, doğalgaz faturası derken hele bir de ev kiraysa elde avuçta bir şey kalmıyor. Asgari ücretle çalışıp 2017'de emekli olanlara 600 ila 700 lira arası maaş bağlandı. Bunun adı akıl tutulması. İnsanlar bu maaşlar nedeniyle emekli olmaktan korkuyor. Ek iş yapmadan geçimini sağlayamıyor. Emeklileri 2000 öncesi, 2000- 2008 arası ve 2008 sonrası diye 3 ayırdılar. Bu ayrımların arasında maaşlara bakın aralarında uçurum var, bir standart yok. 2000 sonrası emekli olanlar mağdur. Emeklileri ayırmaktan vazgeçin. Emeklinin alım gücünü arttırmadan ve ivedilikle intibak düzenlemesi yapılmadan emeklilerimiz rahata eremez."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li Sındır: Emeklilerimiz açlığa mahkum ediliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı