İZMİR HABERLERİ

CHP'li Sertel, Eximbank’tan FETÖ'cü şirketlere verilen kredileri sordu

DHA
04 Mayıs 2017 - 13:21Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 14:13

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Türk Eximbank tarafından kredi verilen 149 firmanın FETÖ bağlantılı çıktığını belirterek, “Eski parayla 8 katrilyona ulaşan bu paralar nasıl tahsil edilecek" diye sordu.

DHA

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türk Eximbank tarafından kredi verilen 149 firmanın FETÖ bağlantılı çıktığını söyledi. KİT Üst Komisyonu’nda Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a sorular yönelten Sertel şöyle dedi:

“FETÖ’cü 149 firmaya 1.9 milyar dolar kredi kullandırılmış, 46 firmanın ise sevkiyatları 351 milyon dolara sigortalanmış. Bu firmalara el konulması veya tasfiye edilmesi gibi nedenlerle bankanın kredilerden 7 milyar Türk lirasına, sigorta primlerinden dolayı da 1 milyar 250 milyon liraya yakın alacağın tahsilatı neredeyse imkansız. Toplamda 8 milyar liraya ulaşan bu rakam bazı ülkelerin milli gelirinden bile fazla. Bu firmalara kim veya kimler kefil oldu da bu miktarda krediler kullandırıldı? Eski parayla 8 katrilyona ulaşan bu paralar nasıl tahsil edilecek?"

EXIMBANK'TAN CEVAP

Sertel’in KİT Üst Komisyonu’nda Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a yönelttiği sorulara Genel Müdürlük tarafından cevap verildi. Sertel’in “Ülkemizde ihracatta sağladığınız destekten yararlanıp da şu anda FETÖ davasında yargılanan, kayyum atanan, TMSF’ye devredilen ya da şirketin el değiştirmesi sonucu yapısal değişime uğrayan firmalar var mıdır? Bu firmalara son 5 yılda ne kadar kredi kullandırılmıştır?" sorusuna verilen cevapta şöyle denildi:

“FETÖ/PDY bağlantılı firma/kişilerin yönetici veya ortak olduğu firmalar kapsamındaki 46 firma 2016 yılında sigorta imkanımızdan yararlanmıştır. Bu firmaların 351 milyon ABD Doları tutarında sevkiyatı sigortalanmış olup, bu kapsamda 1.1 milyon ABD doları prim tahsil edilmiştir. Öte yandan FETÖ/PDY ilişkisi tespit edilmeden önce 149 firma Bankamız kredi uygulama esasları çerçevesinde kredi kullandırmıştır. Bankamız tarafından son 5 yıl içinde ihracatın finansmanı amacıyla kullandırılmış olan 96.5 milyar ABD doları tutarındaki krediler içinde bahsi geçen sakıncalı firmaların payı 1.9 milyar dolar ile yaklaşık yüzde 2’dir."

'TEMİNATLAR BANK ASYA’DAN'

FETÖ bağlantılı firmalara kullandırılan kredilerin teminat mektuplarının da Bank Asya’dan alındığını ifade eden Sertel, Bank Asya’nın TMSF’ye devredilmesi nedeniyle teminat mektuplarının da nakde çevrilemediğini kaydetti. Teminatlarla ilgili Türk Eximbank’tan verilen cevapta ise, “Bankamızca kullandırılan kredilerin teminatı olan teminat mektuplarının Asya Katılım Bankası’na ya da TMSF’ye başvurmak suretiyle nakde çevrilmesi mümkün olmamıştır. TMSF tarafından yürütülecek tasfiye süreci sonunda yasal takibe intikal eden bu kredilerin kapatılabilme olasılığı bulunmaktadır" denildi.

 

Etiketler: CHP , Eximbank , Kredi

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden CHP'li Sertel, Eximbank’tan FETÖ'cü şirketlere verilen kredileri sordu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Sertel, Eximbank’tan FETÖ'cü şirketlere verilen kredileri sordu haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı