İZMİR HABERLERİ

CHP'li Polat'tan jeotermal istemeyen köylülere destek

DHA
04.08.2018 - 12:42Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat incir, zeytin, kestane ve ceviziyle ünlü İzmir'in Tire ilçesinin Başköy Mahallesi'nde jeotermal kaynak aramak için yapılacak sondaj çalışmalarına karşı çıkan köylüleri ziyaret ederek, destek verdi.

Tire'nin kırsal Başköy Mahallesi'nde, bir firma tarafından jeotermal kaynak aramak için yapılan ÇED başvurusu, geçimini o bölgede yetişen incir, ceviz ve zeytin ağaçlarından elde ettikleri ürünleri satarak sağlayan mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat da Başköy'e giderek, köylülerle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Polat, "Yenilebilir enerji kaynaklarına karşı değiliz. Karşı olduğumuz durum bu santrallerin verimli tarım arazilerine, yaşam alanlarına ve su kaynaklarına yakın yerlerde kurulması, denetimlerinin yapılmamasıdır. Teknolojiye uyumlu çevre değil, çevreye uyumlu teknoloji ile ancak yarınlarımız olan çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz" dedi.

"JES'LER NEDENİYLE AYDIN'DA İNCİR ÜRETİMİ ETKİLENDİ"

Köylülerin sesini TBMM'nde duyurmak için geldiğini belirten CHP'li Polat, Aydın'da kurulan jeotermal enerji santrallerini örnek göstererek, "Evliya Çelebi Seyhatnamesi'nde Aydın'dan 'Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir' diye bahseder. Şimdi sadece kar hırsı uğruna Aydın'ın doğasına ihanet ediliyor. JES'lerden çıkan sular geri endekte edilmiyor, Menderes'e bırakılıyor, yağmurlu havalarda dere kenarlarına bırakılıyor. Çıkan buhar sonucu incir ağaçları zarar görüyor. Bilirsiniz, incir ağacı nemi sevmez, Temmuz ayında Aydın'da çiğ yağıyor. Bakın Aydın'da JES kurulmadan önce incirde ihracat üretimi 75 bin ton iken, JES kurulduktan sonra 35 bin ton, 40 bin tona düşüyor" diye konuştu.

"ÇEVREYE UYUMLU TEKNOLOJİ ŞART"

Polat, Türkiye'de ilk JES'in Denizli'de kurulduğunu anımsatarak, ülkede toplam 39 JES bulunduğunu, bunların yalnızca elektrik üretimi ve kaplıca amacıyla kullanıldığını vurguladı. Polat, "Son 5 yıldır JES kurulumları arttı. Bakın bir devletin oluşmasında iki önemli unsur vardır; bunlardan birincisi sınırları olan vatan toprağı ve ikincisi ise üzerinde yaşayan millettir. Kurulan JES'ler toprağa, çevreye ve üzerinde yaşayan milletin sağlığına zarar vermektedir. Teknolojiye uyumlu çevre değil, çevreye uyumlu teknoloji ile ancak yarınlarımız olan çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz. Biz, yenilebilir enerji kaynaklarına karşı değiliz. Karşı olduğumuz durum bunun gibi santrallerin verimli tarım arazilerine, yaşam alanlarına ve doğal su kaynaklarına yakın yerlerde kurulması, denetimlerinin yapılmaması ve çevreye geri dönülmeyecek zararları vermesidir" dedi.

Polat, konunun ısrarlı takipçisi olacağını belirtirken, Başköy halkı da mücadelelerinde yanında oldukları için kendisine teşekkür etti.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li Polat'tan jeotermal istemeyen köylülere destek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

04 Ağustos 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:32
 • Guneş
  06:09
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı