Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li Özkes: Yanlış istihbaratı kim vermişse, bozguncudur

  ANKARA, (DHA)
  04 Ocak 2012 - 11:57Son Güncelleme : 04 Ocak 2012 - 11:57

  CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 35 köylünün ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, "Yanlış istihbaratı kim vermişse, bozguncudur. Gelen haberi araştırmadan telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmak, pişmanlıkla geçiştirilemez" dedi.

  Yazılı bir açıklama yapan CHP’li İhsan Özkes, 35 köylünün öldüğü ’Uludere’ olayının ardından hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları eleştirdi. Olayla ilgili olarak istihbaratın kimin tarafından verildiği tartışmaları sürerken Özkes, Kuran Kerim’de yer alan Hucurat Suresi’ndeki bir ayeti hatırlattı. "Ey inananlar! Eğer bir fasık (bozguncu) size bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz." (49/Hucurat Suresi, Ayet 6)Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan yanlış istihbaratı kim vermişse onun ’bozguncu’ olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, şöyle devam etti:

  "Gelen haberi araştırmadan telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmak, pişmanlıkla geçiştirilemez. 20-30 yıl önce adaleti dillerinden düşürmeyenler, Hz. Ömer adaletinden büyük bir özlemle bahsedenler, Mehmet Akif’in Safahat’ından ’Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu/ Gelir de adli ilahi sorar Ömer’den onu’ dizesini sürekli gündemde tutarlardı. Bu nedenle kurdukları partinin adının başına ’Adalet’i koydular. Şimdilerde ise kendi iktidarlarında, bir kuzuyu bırakın da nice masum canların yok edilişine bahaneler uyduruyorlar. 35 kişinin vebali AKP iktidarının omzundadır. AKP, kendi şekillendirdiği adaletten kurtulabilir ama adli ilahiden kurtulamaz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı