Gündem Haberleri

  CHP'li Oran: Mısır'a yatırımın teşvik edilmesi yanlış

  Hürriyet Haber
  07.02.2011 - 19:30 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Mısır'a giden yatırımlar bölgeye gelseydi burada sorun olmazdı” dedi.

  Oran, Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası'nda (ATSO) sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldi.
  Toplantıda bir konuşma yapan Oran, Türk girişimciler yatırım için Mısır'a yönlendirilerek “büyük bir yanlış” yapıldığını öne sürdü.
  Türk girişimcileri Mısır'da yatırım yapmaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların teşvik ettiğini ileri süren Oran, şöyle konuştu:
  “Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve GAP'ın daha iyi durumda olması mümkündü. Ancak Sayın Başbakan'ın yatırımları Mısır'a yönlendirmesi kabul edilemez bir durumdur. Sayın Başbakan son günlerde tamamen Mısır'ın iç işlerine odaklandı ve müdahale ediyor. Peki ben soruyorum, Türkiye'den Mısır'a giden 2 milyar dolarlık bir yatırım var. Bu yatırım 300 Türk firması tarafından gerçekleştirilerek orada 50 bin kişilik istihdam sağlandı.
  Sayın Başbakan bakanlarıyla Mısır'a giderek bu yatırımların oraya yapılmasını neden teşvik etti de neden o yatırımların bu bölgeye yapılmasını teşvik etmedi? Mısır'a giden yatırımlar bölgeye gelseydi burada sorun olmazdı. O yatırımlar burada işe, aşa, istihdama dönüşmüş olsaydı, şimdi belki de burada şimdi başka sorunları konuşuyor olurduk.”
  ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu ise yıllardır bir iş adamı olarak aralarında görmeye alışık oldukları Oran'ı siyasetçi olarak da görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.
  “Sanayi alanındaki başarılarını ve deneyimini politikaya taşıyacağından emin olduğum Umut Oran'ı, bakan olarak da aramızda göreceğimizden eminim” diyen Uslu, Adıyaman'a olan ilgisi nedeniyle Oran'a teşekkür etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı