Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li model olmaz

  Hürriyet Haber
  04 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 1999 - 00:01

  Yalım Erez'le bugün buluşması beklenen FP Lideri Recai Kutan, CHP'li hükümet modelinin gerçekleşme aşamasında olduğunu belirterek, ‘‘Biz buna destek vermeyiz’’ dedi. Ancak Kutan, bu modelin gerçekleşmemesi halinde, FP'nin devreye gireceğini bildirdi.

  FP lideri Recai Kutan, CHP'nin önerdiği hükümet modeline yakın bir oluşumun gerçekleşmek üzere olduğunu savunarak, ‘‘Bu modeldeki bir hükümete bizim destek vermemiz söz konusu değil’’ dedi.

  Kutan dün, Yalım Erez'in CHP lideri Deniz Baykal'ı ziyaretinden sonra, gazetecilerin soruları üzerine gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

  ‘‘Şu anda üzerinde çalışılan model, CHP'nin önerdiği modeldir. Dolayısıyla ilk olarak CHP ile böyle bir hükümetin kurulması imkanı vardır. Eğer bu model yürümez ise o şartlarda biz ancak devreye girebiliriz. O da bizim ortaya koyacağımız şartlarda uzlaşmamıza bağlı. Bu şartlarımız da onlar tarafından gayet yakından biliniyor. Bundan evvel çeşitli seviyelerde yapılan görüşmelerde bizim şartlarımız bildirildi. Ancak hissiyatım o ki; CHP ile bir mutabakat içinde olabilirler.’’

  Kutan bir gazetecinin, ‘‘Tamamen anlaştıkları kanaatinde misiniz?’’ şeklindeki sorusunu yanıtlarken de ‘‘Yani ihtimali yüksek görüyorum’’ dedi. Erez'in bugün kendilerini ziyaret edeceğini zannettiğini belirten Kutan, ‘‘Nasıl bir bilgiyle ve nasıl bir teklifle döneceğini tabii şimdiden bilmem mümkün değil. O görüşmeden sonra görüşümüzü açıklarız’’ diye konuştu.

  EREZ'DEN SÜRPRİZ ÖNERİ

  Erez'in ise önceki gece pazarlık masasına oturduğu FP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül'e sürpriz bir öneri getirdiği öğrenildi. Erez FP'den, ‘Hükümette olmazsa, muhalefetteki ortağı olmasını’ ve çıkması gereken yasalara destek vermelerini istedi. Gül de Erez'e, ‘‘Uzlaştığımız yasaların çıkarılmasında yardımcı oluruz’’ güvencesini verdi.

  Erez'in, kuracağı hükümete FP'nin de katılması önerisini ise Gül şöyle değerlendirdi:

  ‘‘Bu koşullarda hükümetin bizimle olması zor. CHP ile kurun. O zaman bize ihtiyacınız kalmıyor. Ama CHP ile kuramıyorsanız, o zaman bize yeni bir öneri ile gelin.’’

  Gül, önkoşullar olarak da TCK'nın 312'nci ve Terörle Mücadele Yasası'nın 8'inci maddelerinin değiştirilmesi ve türban yasağının kalkmasını öne sürdü. FP'den önemli bir kurmay Hürriyet'e yaptığı değerlendirmede, ‘‘Erez, CHP ile ortaklık konusunda önemli aşama kaydetmiş görünüyor. Ancak CHP ile hükümeti kursa bile, FP'yi dışlamak istemiyor. Özellikle yasalar konusunda muhalefetteki FP'nin de desteğini şimdiden sağlamak istiyor’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı